Blog açmak ve blog yazarlığı ülkemizde yeterli değeri göremeyen konulardan bir tanesi. Gerçekten kaliteli içerikler üreten yüzlerce blog ve blogger var ancak bir çoğumuzun bunlardan haberi yok. Kendi uzmanlık alanlarında çeşitli yazılar yazarak yayınlayan bloggerlar, aslında internet dünyasının en verimli ve konuya odaklı çözüm sunan en değerli kişilerinin başında geliyor. Hani webde tam da aradığınız konuda bilgilendirici bir yazıya rastlıyorsunuz ya… İşte size bunu sunanlar genelde bloggerlar oluyor. eniyiseyler.com’un kuruluş hikayesi de bir bloggera dayanıyor. Blogunda paylaştığı yazıları okurken ortaya çıkan fikirle üretilen eniyiseyler’in hikayesini, ilgili blogerı anlatırken aktaracağız.

Bloglar, sitemizin kuruluş hikayesinde önemli yere sahipken en iyi bloglar içeriği hazırlamasak olmazdı. Bu nedenle kendi kategorisinde en iyi olan blogları sizler için listeledik. Dev listede bloglarla ilgili çeşitli bilgileri, web site adreslerini ve bloggerların sosyal medya hesaplarını da bulabilirsiniz.

1Wpmavi

En iyi bloglar listemizin en başında Wpmavi yer alıyor. En başta yer almasının en büyük nedeni ise, listemizin girişinde de bahsettiğimiz, eniyiseyler’in kuruluşunda önemli yere sahip olması. WordPress’in derinliklerinde kaybolmamanız için rehber niteliğinde yazılar yazan Burak Oran tarafından kurulan blogda ayrıca sizi internet dünyasında bir şeyler üretmeniz için yüreklendiren bir çok konu da bulunuyor.

Eniyiseyler.com’un fikrinin ortaya çıkması ve kurulmasında da bu konuların etkisi çok büyük. Burak’ın yazılarını okurken ortaya çıkan ve her kategoride en iyilerin yer aldığı listeleri hazırlama fikri, eniyiseyler’i kurmamızı sağladı. Sadece fikir olarak değil, siteyi wordpress üzerinde nasıl kuracağımızdan, yükleyeceğimiz eklentilere kadar, hatta hosting ve domain seçimine kadar, hatta tema seçimimize kadar tüm evrelerde Burak’ın yazılarından çok büyük ölçüde faydalandık.

Eğer web dünyasında bir şeyler üretip üretmemek, yazılarınızı yayınlayıp yayınlamamak konusunda tereddütleriniz varsa SEO ve wordpress konularında derinlemesine bilgi arıyorsanız wpmavi’yi ziyaret etmenizde, Burak’ın yazılarını okumanızda fayda var. Son söz olarak; Teşekkürler wpmavi ve Burak!

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


2Bigumigu

Aygül ve Yalçın Pembecioğlu tarafından 2005 yılında reklam, tasarım ve teknoloji kategorilerinde içerik üretmek için kurulan bigumigu, bugün hemen hemen her konuda yazıların yer aldığı bir bloga dönüşmüş halde. Blog Ödülleri, Altın Örümcek gibi yarışmalarda ödüller alan bigumigu’da oldukça kaliteli içerikler bulunuyor. Kesinlikle takip edilmesi gereken blogların başında yer aldığını düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


3Hızlı Adam

Bünyamin Kapıcıoğlu tarafından kurulan blog’da, internet dünyasındaki satış pazarlama yani dijital pazarlama üzerine eşsiz yazılar bulabilirsiniz. Online pazarlamanın yanı sıra ikna, iletişim ve kişisel gelişimle ilgili içeriklerin de bulunduğu blogda, özellikle web dünyasında para kazanmak isteyenler için rehber niteliğinde yazılar bulunuyor. Dijital pazarlama ile ilgilenenler ya da ilgi duyanların ziyaret etmesi gereken bir blog olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


4Oğuz Veli Yavaş

Oğuz Veli Yavaş tarafından hazırlanan blogda, sosyal medya ve dijital pazarlama üzerine oldukça kaliteli içerikler bulunuyor. Bir çok firmaya sosyal medya konusunda danışmanlık hizmeti veren Oğuz Veli Yavaş, sektördeki tecrübelerini ve özellikle Facebook ile Instagram’daki engin bilgilerini blog üzerinden okuyucularıyla paylaşıyor. Sosyal medya ile sadece kullanıcı olarak değil, profesyonel olarak ilgilenenlerin blogu ziyaret etmesi gerektiğini belirtmeliyiz. Oğuz’un bugüne kadar online ve yüz yüze 5 binin üzerinde kişiye sosyal medya eğitimi verdiğini de belirtelim.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


5Blog Açmak

Mehmet Erbay’ın tarafından hazırlanan blog, kodlama ve yazılım/donanımla ilgili teknik bilgisi olmayan ama blog sahibi olmak isteyenler için A’dan Z’ye bir rehber. Hosting ve domainin nasıl alınması gerektiğinden tutun da, açtığınız blogdaki içerikleri nasıl oluşturmanız gerektiğine ve nasıl para kazanabileceğinize kadar hemen hemen her konuda içeriklerin yer aldığı blog, gerçekten blog açmak isteyenler için bir ansiklopedi niteliği taşıyor. Bloggerlık macerasında edindiği tecrübeleri ve tam olarak yapmanız gerekenleri anlatan Mehmet Erbay’ın blogunu kesinlikle incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


6Aorhan

Web dünyası kategorisindeki en iyi bloglardan bir diğeri ise Ahmet Orhan tarafından oluşturulan aorhan. Teknoloji, internet, mobil, oyun, tasarım, yazılım ve wordpress kategorilerinde içerikler üreten Ahmet Orhan’ın yazıları gerçekten rehber niteliğinde. Derinlemesine verdiği bilgiler, sorularına cevap arayan kullanıcılar için bulunmaz bir nimet. Teknoloji ve internet dünyasına ilgili olanların takip etmesi gereken bloglar arasında yer aldığını belirtelim.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


7Egonomik

Web dünyası kategorisinde yer alsa da nispeten farklı kategorilerde de yazılar yazan Caner Öncel’in esas uzmanlık alanı web tasarım, grafik tasarım, yazılım, teknoloji ve internet. Blogda rehber niteliğindeki yazılarla merak ettiğiniz konularda gerçekten bilgi sahibi olabilir ve onlarca farklı kaynağı tarama zahmetinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca blog içindeki eğlence kategorisine tıklayarak keyifli vakit de geçirebilirsiniz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:

8Ehli Blog

Poyraz Şirin tarafından oluşturulan ve blog yazarları için adeta rehber niteliğinde içerikler bulunan blogda, blog ve bloggerlıkla ilgili hemen hemen tüm konularda yazılar bulabilirsiniz. Özellikle blog açmak ve yayın hayatını devam ettirmek için ipuçlarının yer aldığı blogdaki bilgilerle blogunuza dışarıdan yardım almadan kendiniz profesyonel dokunuşlar yapabilirsiniz. Kesinlikle takip edilmesi gereken bloglar arasında yer aldığını düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


9Seo Sözlük

Dijital Pazarlama Uzmanı Emre Tonguç tarafından oluşturulan blogda özellikle SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ile ilgili çok değerli içerikler bulunuyor. Blogda SEO’nun yanı sıra E-Ticaret, sosyal medya ve dijital pazarlama ile ilgili içeriklere ulaşmak da mümkün. Bu konulara ilgi duyanların takip etmesi gereken bir blog. Takip ediniz, ettiriniz.

Web Sitesi


10Tea Kolik

Aylık ortalama 500 binden fazla ziyaretçiye sahip olan ve Hamza Şamlıoğlu tarafından hazırlanan blogda network, donanım ve internet güvenliği ile ilgili bir çok yazıya ulaşabilirsiniz. İnternet dünyası ile ilgili aklınıza gelebilecek pek çok konuda içerikler bulunan blogda 3 bin 500’e yakın yazı ve 35 bine yakın yorum bulunuyor. Bu rakamlardan bile Hamza’nın ne kadar doğru bir iş yaptığı anlaşılabilir. Takip edilmesi gereken bloglar arasında yer aldığını belirtelim.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


11Timur Demir

Blog, SEO, sosyal medya, sosyal medya pazarlama, wordpress ve dijital pazarlama konularında uzman olan Timur Demir tarafından oluşturulan blogda, rehber niteliğinde içerikler bulunuyor. Blog yazarlarına işin inceliklerinin bile anlatıldığı blog, düzenli olarak ziyaret edilmesi gereken blogların arasında yer alıyor. Bizden tavsiye; bir göz atın, ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


12Fundalina

Funda Güleç Yalçın tarafından oluşturulan blogda digital dünya ile ilgili pek çok kıymetli içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca teknoloji ve dijital dünyanın yanı sıra blogda kültür sanat ve gündeme ilişkin yazılar da bulunuyor. Okuması oldukça keyifli olan ve samimi bir dille yazılar yazıları takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


13Html Evi

İsmi sizi yanıltmasın. Sadece html değil, wordpress, tema, eklenti ve blog gibi konularda bir çok içeriğe sahip olan blogun kurucusu Azad Avşar. Özellikle blogla ilgilenenlere yönelik çok doyurucu ve rehber niteliğinde içerikler bulunan blogda, bloglarla ilgili bir çok sorunun cevabına ve pratik çözümlere ulaşabilirsiniz. Takip edilesi bloglar arasında yer aldığını belirtelim.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


14Biz Evde Yokuz

Gezi ve seyahat blogları denince şüphesiz akla gelen blogların başında Biz Evde Yokuz var. Duygu Şar ile Bilgehan Çelik’in kurduğu blogda, ikili gezdikleri yerleri görsellerle birlikte kullanıcılarına aktarıyor. Daha evvel aynı yerleri ziyaret eden kişilerin bile atladığı detaylara yazılarında yer veren ikilinin blogunda, dünyanın pek çok noktasıyla ilgili rehber niteliğinde içerikler bulunuyor. Eğer seyahat içerikleri okumayı seviyor ya da seyahata çıkmayı düşünüyorsanız, Biz Evde Yokuz’u kesinlikle incelemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


15Bir Hayalin Peşinde

En iyi Gezi – Seyahat bloglarından bir diğeri ise pek çok kişinin tanıdığı Bir Hayalin Peşinde. Deniz Pehlivan tarafından oluşturulan blogda dünya ve Türkiye’deki çok farklı turizm bölgelerinin detaylı gezi rehberi yer alıyor. 71 ülke ve 300ü aşkın şehri gezen Deniz’in izlenimleri ve tavsiyelerinin yer aldığı içerikler, özellikle yurtdışına gezi planlayanların kesinlikle okuması gereken bilgiler barındırıyor.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


16Rotasız Seyyah

Mehmet Genç tarafından oluşturulan blog, gezi ve seyahat kategorisinde en çok bilinen blogların arasında yer alıyor. 2010 yılından beri Türkiye ve dünyayı gezen Mehmet, yaşadığı izlenimleri ve edindiği tecrübeleri blogunda okuyucularıyla paylaşıyor. Türkiye ve yurtdışındaki bir çok yerle ilgili bilgiler edinebileceğiniz blogun tasarımının oldukça hoş olduğunu da belirtelim.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


17Yolda Olmak

Kemal Kaya tarafından oluşturulan Yolda Olmak, gezi ve seyahat kategorisinde takip edilmesi gereken blogların başında yer alıyor. Kendisini ‘sırt çantalı seyyah’ olarak adlandıran Kemal Kaya, Türkiye ve dünyada gezdiği yerlerden edindiği izlenim ve tecrübeleri yazdığı yazılarla okuyuculara aktarıyor. Rehber niteliğinde içeriklere sahip blogda, gitmeseniz bile okuyarak o yer ile ilgili gitmiş kadar bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Kesinlikle takip edilesi bloglar arasında bulunuyor.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


18Begonvil Sokağı

Bengonvil Sokağı’nı sadece gezi- seyahat kategorisinde değerlendirmek yanlış olur. Türkiye’nin bir çok bölgesi ile ilgili gezi yazılarının yer aldığı blogda, İstanbul için ayrı bir kategori bulunuyor. İstanbul Rehberi isimli bu kategoride İstanbul’un çeşitli yerleriyle ilgili kaleme alınmış çok güzel yazılar bulunuyor. Ayrıca blogda gezi ve seyahatin dışında hayata dair bir çok içeriğe ulaşmak mümkün. Gerçekten keyifli bir blog olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


19Levent Işıklı

Levent Işıklı tarafından oluşturulan blogda, Işıklı’nın bizzat gezip gördüğü yerlerden edindiği izlenim ve tecrübelerin yer aldığı içerikler bulunuyor. Türkiye’deki bilinen ve az bilinen bir çok yerin yanı sıra 10’un üzerinde ülkeyle ilgili rehber niteliğinde yazılar bulunan blogda, yazarın özellikle yurtdışında gittiği yerlerin gece hayatı ve ulaşım gibi bilgilere de yer verilmiş. Sık sık ziyaret edilmesi gereken bloglar arasında yer aldığını düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


20Bodrumluculuk

Bodrumla ilgili muazzam bir gezi ve seyahat rehberi. Gökçe Devecioğlu tarafından hazırlanan blogda, Bodrum’la ilgili A’dan Z’ye her şeyi bulabilirsiniz. Her şeyi diyoruz; ay ay yapılabilecek etkinliklerden, Bodrum’a taşınmak isteyenlerin aklındaki soruların cevaplarına ve ilçeye yerleşme rehberine kadar… Biz özellikle yazarın ay ay Bodrum’la ilgili yayınladığı etkinlik listesine bayılıyoruz. 1 ay boyunca Bodrum’da hangi etkinlik varsa, günlerine varana kadar içerikte bulabiliyor ve detaylı bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bodrum’u merak eden, gitmeyi düşünen ya da Bodrum’la ilgili güncel etkinlikleri takip etmeyi sevenlerin kesinlikle takip etmesi gereken bir blog.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


21Canım İstanbul

Blog için İstanbul’la ilgili tam bir rehber desek hiç de abartmış olmayız. Arkadaşlarınızla yemek yiyecek yeni ve sevimli bir mekan mı arıyorsunuz, tarzınıza uygun kıyafetler satın alabileceğiniz bir butik mi yoksa hafta sonu hangi tiyatroda hangi oyun var onu mu merak ediyorsunuz? Sorularınızın hepsinin cevabı Canım İstanbul. İstanbul’la ilgili merak ettiğinizden çok daha fazlasını bulabildiğiniz blogda daha önce hiç duymadığınız yeni yerleri keşfetmeniz içten bile değil. Kesinlikle ziyaret edilmesi ve sıklıkla göz atılması gereken bir blog olduğunu düşünüyoruz. Blogun tasarımının harikulade olduğunu da belirtelim.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


22Engelsiz Seyyah

Levent Karagöz tarafından oluşturulan ve engelli vatandaşlarımızın engelsiz şekilde seyahat edebilmeleri için rehber niteliğindeki içeriklerin yer aldığı blog, yerine getirdiği sosyal sorumluluk nedeniyle kocaman bir alkışı hak ediyor. Yurt içi ve yurt dışında bir çok yerin tekerlekli sandalye ile nasıl seyahat edilebileceği ve nerelere sorunsuz şekilde gidilebileceği gibi bir çok değerli içeriğin bulunduğu blogda konuk yazarlar da izlenim ve tecrübelerini paylaşabiliyor. Ayrıca blogda, engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta yaşadığı sorunlarla ilgili içerikler de bulunuyor. Kesinlikle sık sık ziyaret edilmesi gereken bir blog olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


23Gezen Kelebek

Ufuk Akkuş tarafından oluşturulan Gezen Kelebek’de, sırt çantanızla nerelere nasıl seyahat edebileceğinizle ilgili bir çok tüyo bulunuyor. Dünyanın bir çok bölgesindeki festivallerden tutun da görkemli doğa harikalarına kadar bir çok yerle ilgili rehber niteliğinde yazıların yer aldığı blogda, çeşitli etkinliklerle ilgili bilgiler de bulabilirsiniz. Okuyuculara seyahat önerilerinin de yapıldığı blog, takip edilmesi gereken bloglar arasında yer alıyor.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


24Uzak Rota

2010 yılından beri yayın hayatına devam eden Uzak Rota, alışık olduğumuz gezi – seyahat bloglarından daha fazlası. Dünya ve Türkiye’den bir çok yerle ilgili incelemelerin yer verildiği blogda, bunun dışında turizm ve havacılık haberleri gibi bir çok farklı içeriğe ulaşmak da mümkün. Seyahatlerde kullanılabilecek ürünlerin incelemesinin bile yapıldığı Uzak Rota, aslında bir blogdan oldukça fazlası. Uzakrota, blogger organizasyonları, blogger yarışmaları, fotoğraf yarışmaları, blog ödülleri, tanıtım turlar gibi bir çok başarılı projeye de imza atmış ve atmaya da devam ediyor. Takip edilmesi gereken bir blog olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


25Dünyalılar

Tarih, bilim-teknoloji gibi kategorilerin yanı sıra kültür sanat, eğitim, yaşam, spor ve çevre gibi kategorilerde de pek çok içeriğin bulunduğu blog, 10 yılı aşkın süredir okuyucularını bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kadar uzun süre aynı çizgide içerik üretebilmek bile, blogun sadık bir okuyucusu haline gelmeye yeter diye düşünüyoruz. Sınıf mücadelesinin aslının ne olduğundan Suriyeliler meselesine kadar, Kanal İstanbul projesinden medikal cihaz sahtekarlığına kadar çok değişik yelpazede içeriklerin yer aldığı blogu ziyaret etmenizde kesinlikle fayda var.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


26Fizikist

Bilim kategorisinde yer alan muhteşem bir blog. Bilime dair hemen hemen konularda çeşitli yazıların bulunduğu blogda Adıyamanlı çobanın bulduğu 85 milyon yıllık fosille ilgili içerikle de karşılaşabilirsiniz, kara deliğin bilimsel açıklamasına da… Blogda yer verilen videolarda da ilginç deneylere yer veriliyor. Örneğin bir havuza 20 kilo kuru buz atıldığında ne olacağını merak ediyorsanız; cevabı fizikist’te. Bilime ilgi duyanların ve bilimle ilgili güncel haberleri takip etmek isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir blog olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


27Arkeofili

Arkeoloji ile ilgili muazzam bir blog. Farklı yazarlar tarafından oluşturulan içeriklerin yer aldığı arkeofili’de arkeoloji adına birbirinden ilginç ve değerli yazılara ulaşabilirsiniz. Tarihi miraslarla ilgili açıklayıcı bilgilerin yanı sıra güncel arkeolojik haberlerin de yer aldığı blog gerçekten enteresan bilgiler barındırıyor. Örneğin 60 milyon yıllık dinazor kuyruğunda tümör bulunmasıyla ilgili bir yazıya blogda rastlayabilirsiniz. Arkeoloji adına farklı ve dikkat çeken bir yaklaşımları var. Takip edilmesi gereken bloglar arasında yer aldığını düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


28Bilgi Ustam

En iyi bloglar listesindeki bilim kategorisinde yer alan bloglardan bir diğeri ise Bilgi Ustam. Hüseyin Gürsoy ve Mehmet Emin Gürsoy tarafından 2006 yılında kurulan blogda bilim, yaşam, teknoloji, sanat, edebiyat, sağlık, internet, hobi ve nasıl çalışır kategorilerinde içerikler bulabilirsiniz. Blogda, oldukça akıcı şekilde hazırlanan yazılarla merak ettiğiniz soruların cevaplarına sıkılmadan ulaşabilirsiniz. Hemen hemen her konuda içerik üreten bu platformun takip edilmesi gereken bloglar arasında yer aldığını düşünüyoruz.

Web Sitesi


29Gerçek Bilim

2012 yılında kurulan ve bir çok yazar tarafından içerik üretilen blog, bilim meraklıları için bilgi hazinesi. Derinlemesine makaleleri ve bilimsel gelişmeleri an be an takip edebileceğiniz blog, okuyucularına güncel haberler de veriyor. Tıp, fizik, mekatronik, uzay ve daha bir çok farklı bilim dalındaki gelişmelerin aktarıldığı blogun, bilim meraklıları için sıkı takip edilmesi gereken bloglar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


30Blogcu Anne

2010 yılından beri web dünyasında yer alan Blogcu Anne, Elif Doğan tarafından kurulan ve geride bıraktığı yıllarda edindiği tecrübeleri okuyucularına aktaran bir blog. Yıllardır yayın hayatına devam eden blogda, anne ve anne adaylarına yönelik o kadar değerli tavsiyeler var ki… Bir blogdan öteye geçerek anne ve anne adaylarının okulu haline gelmiş blogda kadınlar için itiraf bölümü bile var. Oldukça kapsamlı ve bilgilendirici yazıların yer aldığı blogun anne ve anne adayları için vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


31Anne Kaz

Anne – Bebek/Çocuk kategorisinde yer alan en iyi bloglardan bir diğeri Anne Kaz. 10 yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden blogda ağırlıklı olarak anne ve anne adaylarını ilgilendiren bilgilendirici rehber niteliğinde içerikler bulunuyor. Bu içeriklerin yanı sıra Anne Kaz’da alışveriş, evlilik, kadın, magazin, pratik bilgiler, güzellik, moda, sağlık, dekorasyon ve tarifler gibi çok geniş yelpazede kategorilerde yer alan yazılara ulaşmak da mümkün. Düzenli olarak ziyaret edilmesi gereken bloglar arasında yer aldığını düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


32Patiliyo

Patiliyo’yu duymayan yoktur herhalde. Gerek çeşitli internet sitelerinde dolaşırken, gerekse sosyal medyada illaki karşınıza bir yazıları ya da postları çıkmıştır. Gerçekten geniş bir kitleye hitap eden ve can dostlarımızla ilgili güncel haberler veren, önemli bilgiler paylaşan Patiliyo’da kedi ve köpeklerin yanı sıra kuşlar, balıklar, sürüngenler, deniz canlıları ve vahşi hayvanlarla ilgili yüzlerce içeriğe ulaşabilirsiniz. Patiliyo’yu hala ziyaret etmediyseniz vakit kaybetmeden incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


33Yeşilist

Listemizde sırada muazzam bir blog var; Yeşilist. 2010 yılında ‘Herkes için yeşil’ sloganıyla yayın hayatına başlayan ve 10 yıldır yayınlarına devam eden blog, kendi deyimleriyle bir sürdürülebilir yaşam platformu. İlk kurulduğu dönemlerde sürdürülebilir, temiz ve çevre dostu üretim yapan firmaların listelendiği bir rehber olan blog, aradan geçen yıllar içinde büyüyerek 60’ı aşkın yazarla online ve offline hizmet veren bir platform haline dönüştü. Eğitim ve atölyeler de düzenleyen blogu kesinlikle takip etmenizi öneriyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


34Bilginin Deposu

Kendi alanında yine muazzam bir blog olan Bilginin Deposu’nu, en iyi bloglar listesine almasak haksızlık etmiş olurduk. YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı), TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) gibi sınavlarına hazırlananlar için bulunmaz bir rehber olan blogda çıkmış soru cevaplar, örnek soru cevaplar ve konuların anlatımlarının yanı sıra rehberlik eğitimi bile veriliyor. Hatta blog üzerinden soru sorma imkanı bile tanınmış. Sınava hazırlananlar için blogun gerçekten müthiş bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


35Mutfak Sırları

Nilay Tulum tarafından oluşturulan ve Türkiye’nin en eski yemek tarifi bloglarından olan Mutfak Sırları, yemek tarifi arayanların imdadına koşuyor. Hemen hemen her çorbanın, yemeğin, zeytinyağlının hamur işinin, makarnanın, deniz ürünlerinin, yöresel yemeklerin, salatanın, böreğin ve kekin tarifinin yer aldığı blog gerçekten muazzam bir yemek tarifi kapasitesine sahip. Blogda, onlarca kategorideki yüzlerce yemek tarifi fotoğraflı ve yazılı olarak verilmesinin yanı sıra bir çok tarife videolu olarak ulaşmak da mümkün. Takip edilmesi gereken blogların arasında yer aldığını düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


36Kevserin Mutfağı

Yaklaşık 10 yıldır yayın hayatına devam eden Kevserin Mutfağı, listemizde olmazsa haksızlık etmiş olurduk. Yemek tarifi konusunda en çok bilinen blogların arasında yer alan Kevserin Mutfağı’nda, zeytinyağlı tariflerinden diyet yemek tariflerine kadar çok çeşitli kategorilerde yemek tariflerini bulabilirsiniz. Ayrıca videolu olarak oluşturulmuş tariflerle kolayca siz de lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Yemek yapmayı seven kadın ve erkeklerin kesinlikle sıklıkla ziyaret etmesi gereken bir blog olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


37Merve Özkaynak

Merve Özkaynak’ın kişisel blogu, Türkiye’nin en büyük makyaj bloglarının başında yer alıyor. Yaklaşık 2 milyon Youtube abonesi bulunan Merve Özkaynak’ın ne kadar başarılı bir makyaj bloggerı olduğunu abone sayısından da anlayabilirsiniz. Youtube’nin yanı sıra diğer sosyal medya platformlarında da ciddi rakamlarda abonesi bulunan Merve’nin blogunda, makyaj inceliklerinden saç bakımı ile ilgili tüyolara, trend stillerden alışverişle ilgili önemli bilgilere kadar geniş yelpazede bilgilendirici içeriklere ulaşabilirsiniz. Takip edilmesi gereken bir blog olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları:


38Kitap Kurdu Anne

Listemizde sırada muazzam bir blog daha var; Akça Kodal tarafından oluşturulmuş Kitap Kurdu Anne. Sayfayı açar açmaz tasarımıyla göz dolduran bir blog olan Kitap Kurdu Anne’de, ebeveynlere yönelik çocuklarına okutabilecekleri kitaplarla ilgili bin 200’e yakın kitap önerisi, 150’ye yakın da yazı bulunuyor. 13 bine yakın üyesi bulunan blogda, çocuk kitaplarıyla ilgili rehber niteliğinden muazzam bilgiler yer alıyor. Her ebeveynin sıklıkla ziyaret etmesi gereken bir blog olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları


39Suskumru

Müthiş bir yazma becerisine sahip Çağrı Mustafa Alkan’ın kişisel blogu olan Suskumru’da hem eğlenceli vakit geçirebilir, hem de tahmin etmediğiniz kadar bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin bedelli askerlikle ilgili detaylı bilgileri blogda okuyabilirken, öbür taraftan kahkaha çeşitleri ile ilgili içerikte ‘yumurtlama kahkahası’ konulu bir paragrafa rastlayabilir ve kahkahanın bilmediğiniz çeşitleriyle ilgili bir bilgi yolculuğuna çıkabilirsiniz. Onlarca farklı konuda bilgilendirici içerikler bulunan blogun kesinlikle takip edilmesi gereken bloglar arasında olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi


40Mehmet Ergenoğlu

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu tarafından kurulan blogda kalp sağlığı ve hastalıklarıyla ilgili birbirinden bilgilendirici içeriklere ulaşabilirsiniz. Kalp sağlığının yanı sıra genel sağlık konularında da yazılar yazan Prof. Dr. Ergenoğlu’nun alanında yıllarca edindiği engin bilgilerini bloğundan takip edebilirsiniz. Sıklıkla ziyaret edilmesi ve el üstünde tutulması gereken bloglar arasında olduğunu düşünüyoruz.

Web Sitesi

Sosyal Medya Hesapları

Facebook

Twitter

Instagram

41 Yorumlar

 1. Bu listede yer almak hem sevindirdi hem motive etti beni. Tembellik ettiğim şu günlerde bunu bir uyarı mesajı gibi yorumlamam lazım. Her yeni içerikle hep bir şeyler öğreniyorum galiba işin bu kısmını en çok seviyorum.
  Çok teşekkür ediyorum, güzel görüşlerinize..

 2. Türk internet mecrasına bir bilgi platformu olarak nacizane ölçüde katkı sağlayabilmek amacıyla 13 yılı aşkın süredir aktif olarak çalışıyoruz. Sitemize en iyiler listenizde yer vermenizden gurur duyduk. Çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

  • Alanında uzman pek çok doktorun web sitesi ya da bloglarını ‘müşteri bulmak’ için bir kartvizit olarak kullanmasına karşın, bu düşünceden uzak bir yaklaşımla tamamen bilgilendirme amaçlı blogunuzu oluşturup yayınlarınızı devam ettirdiğinizden dolayı biz sonsuz teşekkür ederiz.

 3. Kötülüğün kazanmaması için naçizane katkı sunmaya devam edeceğiz.
  Teşekkür ederiz bizleri takip edip, daha fazla insana ulaşmamıza katkı sağladığınız için.
  Yolunuz açık olsun…

 4. Nefis bir liste olmuş; hem bize yer verdiğiniz için çok mutlu olduk, hem de sayenizde bir sürü yeni blogla tanıştık. Emeğinize sağlık, Bodrum’dan kocaman sevgiler!

 5. Sayfanızdan bu liste sayesinde haberdar oldum. “İyi Şeyler” mottosu iyi fikirmiş.

  Listede HızlıAdam’a da yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

  İyi bloglar…

 6. Çok güzel bir fikirle yola çıkmışsınız arkadaşlar umarım hedeflediğiniz başarıya kısa sürede ulaşırsınız. Egonomik’e böyle güzel blogların bulunduğu bir listede yer verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

 7. Listeniz gerçekten çok kaliteli sayfalar içeriyor. Bilginin Deposu’nu da bu Listede görmek, çok büyük bir mutluluk ve gurur verici bir durum gerçekten. Yaklaşık 4 yıldır devam ettirdiğimiz bu çalışma ile takipçilerimize ve kullanıcılarımıza faydalı olabildiysek ne mutlu bize.

  Değerli yorumunuz için tekrardan Teşekkür ederim.

  İyi Çalışmalar. 🙂 (Takipteyim 🙂 )

 8. Blog listeleri yazılarının içinde bence en iyiler arasında yer alacak bir çalışma olmuş. Gerçekten ciddi bir emek ile anlatım yapılmış, sizleri tebrik ederim. Bloguma da yer verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Bir çok yeni blog bende sayenizde keşfetmiş oldum 🙂

 9. Listenizde yer verdiğiniz çok teşekkür ederim. Benim de severek takip ettiğim birçok blogun bulunduğunu görünce ayrıca sevindim.

 10. Listenizde yer verdiğiniz çok teşekkür ederim. Takip etmediğim birçok blogu da bu vesile ile takip etmeye başlayacağım.

 11. bu blogda bizde olmak isterdeik…işte yazımmm.
  Öğretmen Olmak;Devlet Eğitim kurumlarında ve özel eğitim kurumlarında öğrencilere dersler vererek onları yetiştiren ve onlara rehberlik eden kişilere öğretici(yada öğretmen diyoruz.)
  Öğretmenler hangi branş dallarından mezun olmuş ise o dalda öğrencilere eğitim verir.Eğitim çocuklarda çok küçük yaş da daha henüz okula başlamandan önce aile tarafından belirli eğitim yaşına gelene kadar anneler ve babalar birer yetiştiren,öğreten eğitimci olarak öncelikle konuşma yeteneği konusunda aile birinci faktördür.
  Daha sonra okul çağına gelen çocuklarımız devlet okullarına kayıtları yapılarak okuma yazma eğitimi alarak ilk kez “okuyorum yazıyorum” düşüncesi ile öğrenim görerek bu başarılarının mimarı öğretmenlerine borçludurlar.
  Öğretmenlerimizin eğitim için harcadıkları emeğin değeri sorulmaz.Hayatları boyunca yüzlerce öğrenci okutup yetiştiren öğretmenlerimizin dünyası öğretmen,veli ,öğrenci arasında en iyi bağı oluşturmak açısından çok önemlidir.Bu ortak bağ iyi olursa başarıda muhakkak gelecektir.
  Eğitim veren okul öğretmenlerimizin dallarını yazalım
  -anokulu öğretmeni
  -anasınıfı öğretmeni
  -birinci sınıf okuma yazma öğretmeni
  -ortaokul öğretmenleri
  -lise öğretmenleri
  -üniversite öğretim görevlileri,
  Bir ömür boyu eğitime devam edecek olan öğretmenlerimizin dünyası her halde bu şekildedir diye düşünmek gerekir sanırım.

  https://madalyaburda.com/egitimde-ogretmenlerin-yeri/

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin