Yüksek miktarda paralar vereler satın alınan iPhone’lar çoğu kullanıcı tarafından oldukça kısıtlı şekilde kullanılıyor. Genel olarak kullanıcılar iPhone’larını arama yapma, SMS, Whatsapp, saat, alarm, hava durumu, internette gezinme ve sosyal medya konularında kullanıyor. Ancak iPhone’ların kullanıcılarına sunduğu, az bilinen ve oldukça işlevsel özellikleri bulunuyor. Biz de iPhone’ların az bilinen en iyi özelliklerini listeledik.

1Hızlı Silme- Geri Alma

iPhone’ların az bilinen en iyi özelliklerinin başında bizce hızlı silme geliyor. Yanlış yazdığınız bir yazıyı iPhonenizi sağa solo sallayarak hızlı bir şekilde silebilirsiniz. Hızlı silmenin yanı sıra yanlışlıkla bir şeyi sildiyseniz, telefonunuzu sallayarak silinen şeyi geri alabilirsiniz. Ancak bu özelliği kullanabilmek için geri alma özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar -> Erişebilirlik -> Dokunma-> Geri Almak İçin Salla seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.


2En Üste Hızlıca Geçme

Bir sitede yada uygulamada dolaşırken hızlıca en üste çıkmak istediğinizde uzun uzun ekranı yukarıya doğru kaydırmanıza gerek yok. Ekranın en üstüne tıklayarak bulunduğunuz sayfa ya da uygulamada en üste hızlıca ulaşabilirsiniz.


3Flaş ile Bildirim

Sesi açık ya da sessizde fark etmez telefonunuz çaldığında ya da bildirim geldiğinizde duymuyorsanız, telefonununuz flaşı yanıp sönerek sizi uyarabilir. Bunun için Ayarlar -> Erişebilirlik -> Ses/Görsel -> Uyarılar İçin LED Flaş seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.


4Müzik Zamanlayıcısı

iPhone’lardaki bu özellik gece müzik dinleyerek uyumayı seven ancak uyuduktan sonra telefonu açık kalanlar için oldukça hayat kurtarır türden. iPhone’nizde istediğiniz bir zaman diliminde çalan müziğin kapanmasını istiyorsanız yapmanız gerekenler şöyle; Saat -> Sayaç -> Sayaç Bitince -> Çalmayı Durdur seçeneğini işaretleyin ve ayarla yazısına basın.


5Seri Fotoğraf Çekme

Art arda seri şekilde fotoğraf çekmek istiyorsanız, fotoğraf çekme tuşuna parmağınızı basılı tutmanız yeterli. Bu yöntemle parmağınızı tuştan çekene kadar seri şekilde fotoğraf çekip içinden beğendiğinizi seçip kaydedebilirsiniz.


6Üzerinizde Uçan Uçaklar

Üzerinizde hangi uçakların uçtuğunu öğrenmek istiyorsanız Siri’ye ‘üzerimden hangi uçaklar geçiyor’ ya da ‘üzerimdeki uçaklar’ demeniz yeterli. Yaklaşık 30 saniye süren bir bekleme süresinin ardından üstünüzden uçan uçakların yükseklikleri, açıları ve uçuş numaralarını öğrebilirsiniz.


7Su Terazisi

iPhonenizi su terazisi olarak kullanabilirsiniz. Bunun için ‘ölçüm’ uygulamasını açın ve su terazisi yazısına dokunun. Daha sonra telefonunuzu dengesini ölçmek istediğiniz alanın önünde tutun ve ekranda yeşil rengi görene kadar hafifçe döndürün. Renk yeşil olduğunda ve ekrandaki değer 0’a geldiğinde o açının düz olduğunu anlayabilirsiniz.

Su terazisi ile iki farklı nesneyi de aynı açıyla eşleyebilirsiniz. Bunun için önce ilk eşitlenecek nesneye su terazisini tutup ekrana dokunun. Daha sonra eşleyeceğiniz telefonunuzu eşleyeceğiniz nesneye doğru tutun ve ekran yeşil oluncaya dek döndürün. Ekran yeşil olduğunda iki nesnenin de eğimi aynı demektir.


8Tek El Modu

iPhone’nizi tek elle rahat şekilde kullanabilmek için home tuşuna basmadan 2 kere dokunmanız yeterli. Böylelikle ana ekranda bulunan simgeler 2 kademe aşağıya inecek ve tek elinizle bu simgelere çok rahat şekilde basmanız mümkün olacaktır. Bu moddan çıkmak için tekrar home tuşuna bir kere basmanız yeter.i


9Ram Temizleme

İphonenizin RAMini temizlemek için önce güç tuşuna kapatma ekranı gelene kadar basılı tutmanız gerekiyor. Kapatma ekranı geldiğinde ise parmağınızı güç tuşundan çekerek home tuşuna yani iPhone tuşuna basılı tutmanız ve ana ekrana dönünceye kadar tuştan parmağınızı çekmemeniz gerekiyor. Eğer ana ekran düğmesine basılı tuttuğunuzda Siri açılıyorsa, bu işlemi yapmadan önce Siri’yi kapatmanız ve RAM temizleme işleminden sonra tekrar açmanız gerekiyor.


10Ön Bellek Temizleme

iPhone’ların az bilinen en iyi özelliklerinden bir diğeri ise ön bellek temizleme. Telefonununuz ön bellleğini temizlemek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor; App Store’u açın, uygulamanın altında bulunan ikonlardan herhangi bir tanesine peş peşe 10 kez basın. Böylelikle ön bellek temizlenecektir ve telefonunuz daha hızlı çalışacaktır.


11Mesajların Saatini Görme

Mesajlaşmaların saatini görmek istiyorsanız yapmanız gereken oldukça basit. Mesajların olduğu yere parmağınızı götürüp sola doğru hafifçe çektiğinizde mesajların saati karşınıza gelecektir.


12Ekran Konuşma Özelliği

Uzun makaleleri ve mailleri okumaya zamanınız yoksa ya da üşeniyorsanız, iPhone telefonunuz bu konuda imdadınıza yetişip sizin yerinize metni okuyabilir. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle; Ayarlar -> Erişilebilirlik -> Seslendirilen İçerik -> Ekranı Seslendir seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.


13Daha Hızlı Şarj

iPhonenizi daha hızlı şarj etmek istiyorsanız, şarj sırasında uçuş moduna almanız yeterli olur.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin