İnternet ve sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte bu platformlardan diğer ülkelerle olan iletişim de oldukça yoğunlaştı. Farklı ülkedeki insanlarla iletişime geçebilmenin ilk yolu elbette ortak bir dili konuşabilmek. Bu noktada da İngilizcenin dünya genelinde ortak konuşulan dillerin başında geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Ülkemiz eğitim sisteminde yeterli derecede İngilizce öğrenemeyenler ise ya özel dersler alarak ya da çeşitli kurslara katılarak dil öğrenmeye çalışıyor. Bu iki yöntemin dışında da alternatif yöntemler var elbet. Ancak bu yöntemlerin en başında ise mobil uygulamalar geliyor. Hatta çeşitli kurslara ve derslere katılmak istemen bir çok kişi de mobil uygulamalar üzerinden İngilizce öğrenmeyi tercih ediyor.

Çok sayıda İngilizce öğreten mobil uygulama mevcut. Ancak bilinçsizse kullanılan mobil uygulama öğrenmesi aslında basit olan İngilizceyi daha kompleks bir hale getirebilir ve kişinin dil öğrenmeye bakış açısını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kullanılacak mobil uygulamanın iyi seçilmesi gerekiyor.

Boş vakitlerinizi değerlendirerek kullanabileceğiniz İngilizce öğreten en iyi mobil uygulamaları sizler için araştırdık. Uygulamalar hakkında çeşitli bilgilere de yer verdiğimiz listemiz alfabetik olarak yapılmıştır. Listede uygulamaların kullanıcı puanlarını da görebilir ve buna göre kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz.

1Babbel

Oldukça fazla kullanıcısı olan uygulama disiplinli olması ile öne çıkıyor. Derslerin bol bol egzersiz yapılarak iyice öğrenilmesini sağlayan uygulama, her şeyin sesle okunması nedeniyle kelimelere kulak aşinalığı yapmasıyla da ön plana çıkıyor.  Genel olarak 10- 15 dakika süren dersler veren uygulama bu nedenle kullanıcısını da sıkmıyor.

Uygulamanın eleştiri alan yönleri ise egzersizin yarıda bırakılıp app’in kapanması halinde tekrar aynı egzersize devam edememeniz ve baştan başlamak zorunda kalmanız.

Apple Puanı: 4,6

Android Puanı: 4,6


2Duolingo

Uygulama, İngilizce öğrenmek isteyenler için oldukça basit tasarlanmış bir ara yüze ve kullanıma sahip. Bir dersi ya da üniteyi tamamlamadan diğer üniteye geçiş yapamıyorsunuz. Uygulama, öğrenmeniz gereken cümle ya da kelimeyi siz öğrenene kadar karşınıza çıkarmaya devam ediyor.

Uygulamada derslerin yanında gerçek metinlerin çevrilmesine yardımcı da olabiliyorsunuz ve yaptığınız çeviriler diğer kullanıcılar tarafından oylanıyor. Böylece oylarla en iyi çeviri belirleniyor. İngilizceyi sadece yazılı değil sözlü de size öğretmeye çalışan uygulama bazen cümleleri okumanızı istiyor.

Uygulama içinde dili adeta oyun oynayarak öğreniyorsunuz. Öğrendikçe yeni becerileri puan toplayarak açıyor, hata yaptığınızda ise can kaybediyorsunuz. Hatta Facebook arkadaşlarınızla rekabet bile edebiliyorsunuz.

Uygulama içinde puanını artıran kullanıcılar ise ‘Güvenilir Çevirmen’ unvanına sahip oluyor. Bu çevirmenler, metin çevirileri teslim edilmeden önce son kontrolü yapıyor.

App Store Puanı: 4,7

Google Play Puanı: 4,7


3HelloTalk

HelloTalk, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan kullanıcılarla sohbet ederek dil öğrenmenize yardımcı olan bir uygulama. 100’ün üzerinde dil desteğine sahip uygulamanın 10 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor.  

Uygulamada metin, sesli kayıt, sesli arama, video görüşmeleri hatta çizim yoluyla bile kullanıcılarla iletişime geçebiliyorsunuz. Kullanıcılarla sohbet sırasında o dille ilgili çeviri, telaffuz ve düzeltme gibi yardımları da ekranınızda görüp kullanabiliyorsunuz.

App Store Puanı: 4,7

Google Play Puanı: 4,3


4Memrise

Farklı kategorilerde kurslara katılabildiğiniz uygulama seyahat ve iş İngilizcesi gibi bir çok seçenek bulunuyor. 2017 yılında Google Play üzerinde en çok indirilen uygulama olma özelliğine sahip Memrise, kullanıcılarına sadece dil öğretmekle kalmıyor, o dilin konuşulduğu ülkenin coğrafyası hakkında da bilgiler veriyor.

Uygulamada çoktan seçmeli yani yazarak, dinleyerek, fotoğraflarla/resimlerle açıklayarak dil öğrenebiliyorsunuz. Tekrarlama bölümü de bulunan uygulamayı kullananların büyük çoğunluğu kelime öğrenme/ezberleme için birebir olduğu görüşünde. Kullanıcılar bunun yanında uygulamanın grammer ve cümle kurma konusunda ise biraz zayıf kaldığını belirtiyor.

App Store Puanı: 4,8

Google Play Puanı: 4,5


5Mondly

Kullanıcısına birkaç dakikalık kısa kurslarla İngilizce öğretmeyi amaçlayan uygulamanın, bir hevesle başlayıp bir süre sonra kurslardan sıkılan öğrencilere yönelik oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Kısa kısa dersler vermesi nedeniyle kullanıcısını sıkmıyor.

Uygulama içinde öncelikle kelimeler geliyor ve bu kelimeler sesli olarak okunuyor. Daha sonra ise bu kelimeler birleştirilerek cümleler haline geliyor ve sizden bu cümlelerin doğru şekilde tercüme edilmesi bekleniyor.

VR versiyonu da bulunan uygulama ile ilgili yapılan en olumsuz yorumlar ise bir süre sonra sizi ücret ödemeye mecbur bırakması.

App Store Puanı: 4,7

Google Play Puanı: 4,5


6VoScreen

Uygulama, diğer dil öğreten uygulamalardan oldukça farklı bir yapıda. Eğlenirken öğrenme felsefesi üzerine kurgulanan uygulamada videolar üzerinden dil eğitimi veriliyor. Başlangıç seviyesindeki öğrenciler için zor gelebilecek bir uygulama olan VoScreen, kullanıcıların karşısına İngilizce çizgi film, sinema filmleri, diziler, animasyonlar, spor müsabakaları ve belgesellerden alınmış diyalogları çıkartıyor ve bunları çevirmesi isteniyor.

Uygulamaya ilk girildiğinde çeşitli video sorularına verdiğiniz cevaplara göre İngilizce seviyeniz ölçülerek size hangi sırada video gösterileceği belirleniyor. Özellikle dinleme yeteneğinin oldukça gelişmesine yardımcı olan uygulama, her videonun sonuda videoda geçen bir cümlenin sizin dilinizdeki doğru karşılığını iki seçenekli bir soru ile size soruyor ve sorulan cümleyi yazılı olarak görmeniz de sağlanıyor. Böylelikle hem işitsel hem de görsel olarak çeviriler hafızanıza kazınıyor.

Uygulama, tekrar yöntemi ile de sizi değerlendirerek bir sonraki videoya geçmeye uygun olup olmadığınıza karar veriyor.

App Store Puanı: 4,5

Google Play Puanı: 4,5

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin