Yaklaşık 5 yıl öncesine kadar oldukça popüler olan çöpçatan sitelerinin yerini artık mobil uygulamalar aldı. Artık kullanıcılar, akıllı telefonlarına yükledikleri uygulamalar sayesinde yeni aşklar arıyor.

Uygulamaların bir çoğu ise, kadın kullanıcıları rahatsız edilmekten kurtarmak için bir dizi önlem alıyor. Bu önlemlerin başında, deyim yerindeyse ‘kadınların teklif etmesi’ felsefesi yani kadın iletişime geçmek istemedikçe erkek kullanıcının iletişime geçememesi kuralı yer alıyor.

Peki bir çok seçeneğin yer aldığı uygulama dünyasında en iyi çöpçatan diğer adıyla flört ya da arkadaşlık uygulamasını tercih etmek gerekiyor? Sizler için en iyi çöpçatan uygulamalarını listeledik. Listede uygulamaların indirme linklerini de bulabilirsiniz. Liste alfabetik olarak yapılmıştır.

1Azar

İndirilme Sayısı: 300 milyon +

IOS Puanı: 4,3

Android Puanı: 4,0

Video odaklı bir çöpçatan uygulaması. Diğer uygulamaların çoğunda olduğu gibi belirli bir lokasyon içindeki kullanıcılarla değil, dünya üzerinde istediğiniz her yerdeki kullanıcılarla iletişime geçebiliyor, konum bazlı arama yapabiliyorsunuz. Farklı dillerdeki insanların birbirleriyle rahatça konuşabilmesi için uygulamada dahili dil tercüme fonksiyonu da bulunuyor. Son yılların popüler çöpçatan uygulamalarından olduğunu söyleyebiliriz.

Azar Android İndir

Azar IOS İndir


2Bumble

İndirilme Sayısı: 50 milyon +

IOS Puanı: 4,2

Android Puanı: 3,6

Birkaç tane eski Tinder çalışanı tarafından kurulmuştur. Uygulamada sadece kadınlar ilk konuşmayı yapabiliyor. Uygulamanın yaptığı eşleşmede 24 saat süreyle taraflar arasında herhangi bir mesajlaşma olmamışsa eşleşme kayboluyor ancak erkekler eşleşmeyi 24 saat daha uzatabiliyor.

Eşcinsel çiftlerle ilgili ise uygulamada her iki taraftan herhangi bir tanesi konuşmayı başlatabiliyor.  Ayrıca uygulamada belirli bir uzaklık arasında eşleşme uygulanmıyor yani istenilen uzaklıkta kişilerle eşleşme sağlanabiliyor.

Bumple Android İndir

Bumple IOS İndir


3Coffee Meets Bagel

IOS Puanı: 4,5

Android Puanı: 4,0

Ciddi ve uzun süreli ilişki yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bir uygulama olan kısaltılmış adıyla CMB’nin en iyi özelliklerinin başında yapay zeka teknolojisi geliyor. Biriyle eşleştiğinizde “ilk olarak ne yazayım” çıkmazından kullanıcılarını kurtaran uygulamada, gelişmiş algoritma iki profili de inceleyerek sorabileceğiniz en uygun soruyu sizin için belirliyor. Üyelerin okul ve iş gibi bilgilerini net şekilde gösteren uygulama bu nedenle diğer uygulamalara göre daha dürüst diyebiliriz.

Bu iyi özelliklerinin yanında uygulamanın bariz kötü bir yönü var. CMB’yi kullananlar renk ve dinlerine göre kategorize edilip öyle eşleştirme yapılıyor. Uygulamada bir nevi ırkçılık yapılıyor da diyebiliriz.

Coffe Meets Bagel Android İndir

Coffe Meets Bagel IOS İndir


4Happn

İndirilme Sayısı: 50 milyon +

IOS Puanı: 4,3

Android Puanı: 4,2

Uygulamada gün içinde bulunduğunuz yerlerin yakınında bulunanlar timelinenınızda görünüyor. Eğer timelineda hoşunuza giden bir profil olursa anonim olarak kalp gönderebiliyorsunuz. Karşı taraf da size kalp gönderirse eşleşmiş oluyorsunuz. Eğer anonim kalmadan direk konuya girmek istiyorsanız charm gönderiyorsunuz. Uygulamaya ilk kayıt olduğunuzda belirli süre boyunca size belirle sayıda charm gönderme hakkı tanıyor. Bu nedenle ilk dönemde her önünüze gelene charm gönderemiyorsunuz. Ancak charmınız biterse ücret ödeyerek charm satın alabiliyorsunuz.

Uygulamayı kullananların en çok şikayet ettiği konu ise escortların da uygulamayı müşteri bulmak için kullanıyor olması. Buna da dip not olarak aktarmış olalım.

Happn Android İndir

Happn IOS İndir


5Hinge

IOS Puanı: 4,5

Android Puanı: 4,1

Uygulama, New York’ta faaliyet gösteren bir çöpçatan start-up’ı. Yaptıkları reklam çalışmalarıyla ABD’de de yoğun şekilde kullanıldıklarını söyleyebiliriz. Uygulama, günü birlik ya da kısa süreli ilişkilerden çok ciddi ilişkilere odaklanıyor. Uygulamada kullanıcılar profillerinde kendilerini oldukça fazla tanıtabiliyor. Fotoğraflar, genel bilgiler ve sorulan sorulara verilen yanıtlara, karşı tarafın sizi daha iyi tanıyabilmesi için profilinizde yer veriliyor. Hinge’da, diğer uygulamalarda olduğu gibi karşılıklı beğeniyle bir mesajlaşma başlamıyor. Bunun yerine uygulamada, profil içindeki verilerle etkileşime geçebiliyorsunuz. Yani yorum ve beğeni yapıyor daha sonrasında ise sosyal medya platformlarında olduğu gibi karşı tarafla bağlantı kurup mesajlaşabiliyorsunuz.

Hinge Android İndir

Hinge IOS İndir


6OkCupid

İndirilme Sayısı: 10 milyon +

IOS Puanı: 4,3

Android Puanı:  3,9

Uygulamada eşleşme, diğer uygulamalardan farklı şekilde yapılıyor. Uygulama içinde aynı ya da yakın lokasyondaki kullanıcılarla değil, sorulara verdiğiniz cevaplara göre eşleştirme yapılıyorsunuz. Yani verdiğiniz cevaplara en uygun profiller hangisi ise, o kullanıcılar size eşleşme olarak görünüyor. Uygulamayı kullananların en çok şikayet ettiği konu ise, çok fazla soruya cevap vermek zorunda kalınması.

OkCupid Android İndir

OkCupid IOS İndir


7Plenty of Fish

İndirilme Sayısı: 50 milyon +

IOS Puanı: 4,0

Android Puanı: 3,8

Kısa adı POF olan uygulama, rakiplerine oranla en fazla konuşma sayısına sahip olma özelliğini taşıyor. Birisine mesaj atmak için herhangi bir ücret ödemek zorunda olmadığınız uygulama ülkemizde de yoğun şekilde kullanılıyor.

Plenty of Fish Android İndir

Plenty of Fish IOS İndir


8The League

İndirilme Sayısı: 100 bin +

IOS Puanı: 4,2

Android Puanı: 2,4

Zenginler için arkadaşlık uygulaması olarak tanıtılan uygulamada sadece zengin, iyi giyimli ya da düzgün bir fiziğe sahip olmanız yetmiyor. Uygulamada eğitim seviyesi ve iş durumuna göre eşleştirme yapılıyor. Bu nedenle uygulamaya kayıt yaptırdığınızda ciddi bir değerlendirme sürecinden geçiyorsunuz. Eğer yeterli donanıma sahip olduğunuz düşünülürse, uygulamayı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Şirketten yapılan açıklamada, başvuranların yaklaşık yüzde 20’lik kısmının yeterli görüldüğü açıklandı. Öte yandan uygulamanın yıllık ücreti 179 dolar. Zengin uygulaması denmesinin bir diğer nedeni de bu.

The League Android İndir

The League IOS İndir


9Tinder

İndirilme Sayısı: 100 milyon +

IOS Puanı: 4,0

Android Puanı: 3,8

Çöpçatan uygulamalarının en popüleri desek yanlış olmaz. Tinder’ı duymayan, hakkında küçük de olsa bilgi sahibi olmayan yoktur. Beğendiğiniz kişi sizi beğenirse ekranı sağa kaydırarak eşleşmenizi sağlayan uygulamada bir mesajlaşma ekranı çıkıyor ve tarafların tanışması sağlanıyor. Tinder’ı kullananların büyük bir çoğunluğu ciddi ilişki değil, kısa süreli sekse dayalı ilişki arayanlar.

Çalışma şekli ise şu şekilde: 6 adet fotoğrafla birlikte ilgi alanlarınızı yazıyor ve kendinizle ilgili kısa bir bilgiyi profilinize ekliyorsunuz. Daha sonra ise kaç kilometre çevrenizdeki hangi yaş aralığındaki kullanıcıları görmek istediğinizi ve ilgilendiğiniz cinsiyeti giriyorsunuz. Uygulamada size uygun sonuçları ekranınıza getiriyor.

Tinder Android İndir

Tinder IOS İndir

1 yorum

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin