Google’ın internet üzerinden yapılan aramaları reklam amaçlı bilgi toplamak için depolamasından memnun kalmayan kullanıcılar, alternatif arama motorlarına yönleniyor. Her ne kadar Google kadar kapsamlı ve kaliteli arama motoru bulmak zor olsa da, listemizde alfabetik olarak yer verdiğimiz arama motorlarının kapsamlarının da oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Sizler de Google’ın bazı politikalarından memnun değilseniz, bu alternatif arama motorlarını kullanmayı düşünebilirsiniz.

1Ask

İlk kurulduğu yıllarda Ask Jeeves adıyla tanınan bu arama motoru, genellikle soru biçimine yer veren aramalarıyla oldukça beğenilmektedir. Soru metni şeklinde bir arama gerçekleştirmediğiniz zaman bile, terimlere göre benzer sonuçları sıralamaktadır. Çıkan sonuçlar Google’ın arama sonuçlarına bir hayli benzediği için, kullanışlı bir arama motoru olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Ask’ın arama yaptığınız konuyla ilgili sık sorulan soruları sıralayan bir algoritması da bulunuyor.

Web Sitesi: Ask


2Bing

Google’dan sonraki en popüler arama motorlarından birisi olan Bing, Microsoft tarafından üretilerek çevrimiçi pazara sunulan bir arama motorudur. Ana sayfasındaki ekran arka planı devamlı değişen bu arama motorunda webde arama veya görsel arama yapma seçenekleri bulunuyor. Dili Türkçe olarak ayarlayabilir ve Bing’i kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Web Sitesi: Bing


3DuckDuckGo

Çevrimiçi aramalarda gizliliğe önem veriyorsanız, DuckDuckGo’nun bu gizliliği size kolaylıkla sunacağını söyleyebiliriz. Kullanıcıların gizliliğine önem veren yapısı sayesinde popülerlik kazanan bu arama motoru, çevrimiçi etkinliklerinizin izlenmesini imkânsız hale getiriyor. Bu da aramalarınızı kaydederek reklam gösterilmesinin önüne geçiyor. Web sitesi üzerinden veya tarayıcınıza eklenti olarak kurarak da kullanabileceğiniz DuckDuckGo, bir arama motorundan beklenebilecek her özelliğe sahip.

Web Sitesi: DuckDuckGo


4Qwant

Yine gizlilik odağına öncelik tanıyan bir arama motoru olan Qwant, aramalarınızı kaydederek reklam hedefi olmanızın önüne geçiyor. Fransa merkezli kurulan bu arama motorunun basit bir arayüzü ve web, sosyal, haber başlıklarına sahip üç ayrı kategoriye ayrılan arama sonuçları vardır. Bu sayede çevrimiçi aramalarınızı güvenli ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Web Sitesi: Qwant


5Search Encrypt

Gizlilik konusuna önem veren ve çevrimiçi aramalarınızı güvenle yapmanızı sağlayan Search Encrypt, meta arama motorlarından birisidir. Yerel şifreleme kullandığı için kullanıcı bilgilerinin takip edilmezliğine imkân tanıyan bu arama motorunun ön plana çıkan en önemli özelliği, tarama geçmişinin otomatik bir şekilde silinmesidir. İşlem yapılmayan her 15 dakikada bir tarama geçmişini otomatik olarak sıfırlayan Search Encrypt sayesinde, arama geçmişinizin bilgisayarınıza erişimi olan başka kişiler tarafından görülmesinden endişe duymak zorunda kalmıyorsunuz.

Web Sitesi: Search Encrypt


6Swisscows

İlk kurulduğunda Hulbee adıyla tanıdığımız bu arama motoru, daha sonra Swisscows adıyla karşımıza çıkmıştır. Gizliliğe verdiği önem sayesinde popülerlik kazanan arama motorunun, çocuk filtresinden birçok ebeveynin memnun kaldığını söyleyebiliriz. Bu sayede çocuklar internette şiddet veya pornografi içeren arama sonuçlarına maruz kalmıyorlar. Kişisel verileri ve arama sorgularını depolamayan Swisscows, yer verdiği çeşitli kategorilerle aramalarınızı daha kolay bir hale getirmenize yardımcı oluyor.

Web Sitesi: Swisscows


7Yahoo!Search

Google’dan daha uzun bir süredir çevrimiçi arama motoru olarak hizmet veren Yahoo!Search, en çok kullanılan ve en popüler arama motorlarından bir diğeridir. 38 farklı dilde kullanılabilen ve bazı tarayıcıların varsayılan arama motoru olarak görev yapan Yahoo!Search, hem web hem de görüntü aramalarına destek veriyor. Özellikle Flickr ile birleşmesinden bu yana görüntü aramalarında çıkan sonuçların çok daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür.

Web Sitesi: Yahoo Search


8Yandex

Rus çevrimiçi pazarında lider ve Türkiye’de ise arama payının %55-65’lik kısmını elinde bulunduran Yandex, her geçen seneyle birlikte kendini geliştiren bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bu arama motoru geçtiğimiz yıllara göre daha geniş bir kapsam kazanmış ve bu sayede giderek popülerlik elde etmiştir. Pazarladığı mobil uygulamalar, çevirmen, tarayıcı, analitik ve bulut depolama gibi hizmetlerle de Yandex’in Google’ın en büyük rakiplerinden birisi olması söz konusu. Düzenli ve kapsamlı aramaları nedeniyle Google’a alternatif olarak kullanabileceğiniz bir arama motorudur.

Web Sitesi: Yandex

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin