Bir bilgisayarın en önemli ve en yüksek fiyatlı bileşenlerinden birisi de malum ekran kartı. Özellikle bir oyun bilgisayarı oluşturmak istiyorsanız, en iyi ekran kartları arasından seçim yapmanız şart. Bu durumda bütçenizi biraz genişletmeniz ve doğru seçimi yapmak için iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Biz de ekran kartı tavsiyesi arayanlar için en iyi ekran kartlarını bir araya getirdik. Listemizdeki ekran kartlarını dikkate alarak seçimler yapabilir ve iyi performanslı bir oyun bilgisayarı toplayabilirsiniz.

1Nvidia GeForce RTX 2060

Ray tracing işlevli oyunlarda iyi sonuçlar elde etmenize imkân tanıyan RTX 2060, 1080p grafiklerle oyunları kolay bir şekilde oynamanız için birebirdir. Fakat RTX aktifken oyunlarda grafik kalitesinde bir miktar kayıp gözlemlemeniz söz konusu olabilir. 1440p grafiklerde oyun oynamıyorsanız, RTX 2060’ın iyi bir yatırım olacağını söyleyebiliriz.


2AMD Radeon RX 5600 XT

Yine 1080p grafik çözünürlüğünde üstün bir performansa sahip olan RX 5600 XT, fiyat/performans açısından iyi bir seçimdir. E-spor oyunlarını rahatlıkla oynamanıza olanak tanımasının yanı sıra, tepki sürelerinde de hızlı olduğu gözlemleniyor. Yüksek yenileme hızları içeren bu ekran kartının en büyük dezavantajı ise, sürücülerinde ve VBIOS’ta kimi zaman sorunlarla karşılaşılmasıdır.


3Nvidia GeForce RTX 2070 Super

1440p grafiklerde oldukça iyi bir performansa sahip olan RTX 2070 Super, 144Hz ya da 240Hz hızlarına çıkmakta zorlanmayan bir ekran kartıdır. Bu değerleri karşılayacak bir monitörde ekran kartından istediğiniz performansı kolaylıkla alabilirsiniz. Online birçok oyunda 144fps değerine ulaşmak konusunda zorluk çıkarmayacağı için, yapılacak akıllı bir yatırımdır.


4AMD Radeon Pro V340 MxGPU

Vega 10 grafik işlemcisiyle gelen Radeon Pro V340 MxGPU, çift yuvalı soğutma birimine sahiptir. Geliştirilen donanım tabanlı sanallaştırılmış MxGPU özelliği, ekran kartından oyunlarda daha yüksek bir performans almayı mümkün hale getiriyor. Grafik çözünürlüğüne göre oyunlardan 60fps değer elde etmeniz ise bu ekran kartıyla oldukça kolaydır.


5Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

Birçok oyunu 4K çözünürlükte 60fps ile oynayabilme olanağı sunan RTX 2080 Ti, hız aşırtma anlamında da mükemmel özelliklere sahiptir. Sessiz çalışan ve ısınma sorunu içermeyen ekran kartı ışın izleme, DLSS gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor. Ancak bu ekran kartına sahip olmak için bütçenizi büyük oranda aşmanız gerekeceğini belirtmemiz yerinde olacaktır.


6AMD Radeon RX 5500 XT

1080p grafiklerde iyi bir performans elde etmek isteyen kullanıcılara hitap eden Radeon RX 5500 XT, iki ayrı sürümle geliyor. 4GB ve 8GB RAM’le gelen bu sürümler, bütçesini çok da fazla aşmak istemeyenler için farklı alternatiflerin oluşmasını sağlıyor. Oyunların birçoğunu 60fps değerde çalıştırabilmesi de, e-spor oyunlarında iyi bir eşzamanlı performans alınmasına olanak tanımaktadır.


7Asus ROG Strix RTX 2070 08G Gaming

Quad HD performansı açısından değerlendirildiği zaman rakipsiz diyebileceğimiz bir ekran kartı olan Asus ROG Strix RTX 2070 08G, oyunları 60fps değerde rahatlıkla oynamanıza olanak tanıyor. DLSS desteği, ray izleme gibi özelliklerinin yanı sıra kolay kolay ısınmayan güçlü bir soğutma sistemine yer veriyor. Bu nedenle performans açısından üstün ürünlerden birisi olduğunu ve bütçenizi aşmıyorsa değerlendirmeniz gerektiğini belirtmeliyiz.


8GeForce GTX 1660 Ti

Full HD performansta mükemmel bir oyun deneyimi sunan GTX 1660 Ti, modern oyunlarda bile yüksek verimlilik alabilmenizi sağlıyor. Online oyunlarda full HD özelliklerde 120fps değer kolaylıkla alınabiliyor. Sınırlı olan overclock potansiyeli dezavantajı bir kenara bırakıldığında, seçebileceğiniz iyi bir 1080p ekran kartıdır.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin