Samsung’un S10 modelli akıllı telefonları, ne kadar yüksek fiyata sahip olsa da yoğun olarak tercih ediliyor. Peki genel olarak kullanıcıların büyük çoğunluğunun arama yapma, SMS, sosyal medya ve whatsapp dışında pek fazla özelliğini kullanmadığı S10’un fazla bilinmeyen özelliklerini siz biliyor musunuz?

Bu yazımızda Samsung S10’un az bilinen en iyi özelliklerini listeledik. Arasında oldukça kullanışlı olanlar bulunuyor, göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

1Ön Kamera Gizleme

Telefonunuzun üst köşesinde yer alan kamerayı ekranı küçülterek gizlemeniz mümkün. Bunun için Ayarlar -> Ekran ->  Tam Ekran Uygulamalar -> Ön Kamerayı Gizle seçeneğini aktif etmeniz yeterli.


2Instagram Modu

Instagram Modu ile telefon kamerasından tam da Instagram’a uygun fotoğraf ya da stori çekebilirsiniz. Özelliği kullanmanız için kamera uygulamasını açıp alt taraftaki menüden en sol tarafta bulunan Instagram moduna geçmeniz gerekiyor. Tek yapmanız gereken aslında bu. Instagram modunda çektiğiniz fotoğraf ve storilerin direk Instagram’da görüntüleneceğini de belirtelim.


3Tek El Modu

Eliniz küçük ya da parmaklarınız kısa ise ve s10’unuzu tek elle kullanmakta zorlanıyorsanız, ekranı sol ya da sağ elinize göre küçültebilirsiniz. Bunun için Ayarlar -> Gelişmiş Özellikler -> Hareketler ve İşaretler -> Tek El Modu seçeneğini aktif etmeniz yeterli. Tek el modunu aktif ettiğinizde ekranın alt köşesinden ekranın orta kısmına doğru parmağınızı hareket ettirmeniz halinde ekran küçülecek ve tek elle kullanımınıza uygun hale gelecektir. Bu özellikten çıkmak için ise ekranın boş kısmına dokunmanız yeterli.


4Stres Seviyesi Ölçme

Stres seviyesi ölçme özelliği ile stres seviyenizi direk telefondan ölçebilirsiniz. Özelliği kullanmak için telefonda yüklü gelen Samsung Health uygulamasına girip buradaki stres ölç seçeneğine tıklamanız ve işaret parmağınızı da arka flaşın üzerine getirip telefonun stresinizi ölçmesini beklemeniz gerekiyor.


5Akıllı Kılıf

Akıllı kılıf özelliği ile, bu özelliğe uygun bir kılıf taktığınızda telefonunuzu kılıfla eşleyebilir ve kılıfın arkasını özelleştirebilirsiniz. Özelleştirmek için kullanabileceğiniz efektleri kılıfı taktığınızda ana ekranınıza gelen Led Kapak uygulamasında özelleştirebilirsiniz.


6Çocuk Modu

Telefonunuzu bir çocuğa verecekseniz, tam da bu noktada Çocuk Modu sizin rahat bir nefes almanıza yardımcı olabilir. Özelliği aktif etmek için ekranın üst kısmında yer alan araçlar ikonunu 2 kere aşağı kaydırmanız ve açılan penceredeki Kids Home seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Seçenek tıklandığında karşınıza çocuklar için farklı bir ekran gelecektir. Bu ekranda telefondaki çeşitli uygulama ve dosyalara erişim kısıtlanır. Örneğin resim, müzik gibi dosyalara erişim olmaz ve sizin belirlediğiniz oyunlar oynanabilir. Çocuk modu seçeneğini kapatmak içinse ekranın sağ üst köşesinde bulunan 3 nokta işaretine tıklayıp Kids Home kapat seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Çocuk modundan çıkmanın bir diğer yolu ise hala bu modda iken ana ekranda yer alan geri tuşuna basmak ve açılan parola ekranında pini girmek ya da parmak izini okutmak.


7Kablosuz Güç Paylaşımı

Samsung s10’un bir diğer özelliği ile kablosuz güç paylaşımı. Bu özellikle telefonunuzu bir powerbank gibi kullanarak, uyumlu başka bir telefonu şarj edebilirsiniz. Özelliği kullanmak için ekranın üstünde bulunan araçlar kısmını 2 kere aşağı kaydırmanız ve açılan penceredeki Wireless Powershare seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Daha sonra ise telefonunuzu yüz üstü çevirip arka kısmına şarj edeceğiniz telefonu koymanız halinde şarj işlemi başlayacaktır.

1 yorum

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin