İnternet kullanımı ve internetin bize sunduğu bir çok özelliğin hayatımıza yoğun olarak girmesi alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Eskiden yaptığımız ve artık adını ‘geleneksel’ olarak adlandırdığımız bir çok davranış, yerini internetten tüketime bıraktı. Örneğin alışveriş yapmak, gündemi takip etmek, faturalarımızı yatırmak gibi hayatımızın hemen hemen her alanında interneti yoğun olarak kullanır olduk.

Kişi davranışlarındaki bu değişiklik, ticari anlamda da bir çok değişikliği beraberinde getirdi. Artık ürün satmak isteyenler fiziksel mağazalardan değil, sanal mağazalardan müşterilerine ulaşmaya çalışıyor. Bu durumun en çok etkilediği sektörlerden biri ise pazarlama. Dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması olarak isimlendirilen bu yeni pazarlama türü, geleneksel pazarlamadan oldukça farklı metotlara sahip. Kullanıcıların interneti yoğun kullandığı saatlerde paylaşım yapmak, takipçi kitlenizin yaş, şehir ve dünya görüşüne göre paylaşımlarda bulunmak gibi bir çok pazarlama yöntemi mevcut.

Müşteri kitlenize uygun en doğru pazarlama yöntemini bulmuş olsanız bile, tüm sosyal medya platformlarından senkronize şekilde dijital pazarlamayı yürütmeniz, kullanıcıların hoşuna gidecek görseller üretmeniz ve tüm paylaşımlarınızı ölçümlemeniz oldukça güç. İşte bu noktada dijital pazarlama uzmanlarının imdadına çeşitli uygulamalar yetişiyor.

Biz de dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ile ilgili kullanabilecekleri yardımcı araç tavsiyesi arayanlar için sosyal medya pazarlaması için kullanılabilecek en iyi araçları listeledik. Liste alfabetik olarak yapılmıştır.

1Adobe Spark

Adobe tarafından geliştirilen ve web tabanlı bir uygulama olan Adobe Spark, içeriklerinizi sosyal medyada yayınlayabilmeniz için kullanabileceğiniz bir görsel dönüştürücü aracı. Spark’ta bulunan araçlar, tasarım becerisi olmayanların bile kolayca kullanarak çeşitli sosyal medya görselleri üretilmesine olanak sağlıyor.

Ayrıca hazır şablonlar kullanılarak da çeşitli görsellerin oluşturulabildiği Spark hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabiliyor. Sosyal medya için görsel üretenlerin kullanmasını gereken bir uygulama.

Web Sitesi: https://spark.adobe.com


2AgoraPulse

Sosyal medyada paylaştığınız içerikleri organize edeblidiğniz, bu içeriklerle ilgili raporlar oluşturabildiğiniz ve takipçilerle etkileşime girmenizde size yardımcı olan AgoraPulse’nin 17 binin üzerinde sosyal medya yöneticisi kullanıyor. Sosyal medya platformlarında size gelen mesajları filtreleyip analiz de edebildiğiniz AgoraPulse’de basit bir şekilde ROI analizi yapabiliyorsunuz.

Gerçek zamanlı kullanımı sayesinde bir proje üzerinde birden fazla kişinin aynı anda çalışmasına olanak sağlayan AgoraPulse’de planladığınız çeşitli içerikleri belirli aralıklarla da paylaşabiliyorsunuz.

Web Sitesi: https://www.agorapulse.com


3Buffer

Sosyal medyayı aktif şekilde kullanan bireysel kullanıcıların çoğunun bile adını duyduğu Buffer, sosyal medya pazarlaması için kullanılabilecek en iyi araçların başında yer alıyor. 75 binin üzerinde kullanıcısı bulunan Buffer ile sosyal medya paylaşımları yapabiliyor, paylaşımlara cevap verebiliyor ve tüm bunların analizini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Buffer’ın avantajlarından bir diğeri ise kullanıcılarına paket şeklinde çeşitli özellikler sunması. Örneğin sadece analize ihtiyacınız varsa bu paketi seçebiliyorsunuz. Böylece kullanıcılar, ihtiyaç duymadıkları ekstra özellikler için ücret ödemek zorunda kalmıyor.

Buffer’da sunulan paketler paylaşım, yanıt ve analiz olarak 3’e ayrılıyor.

Paylaşım paketini satın aldığınızda içerik oluşturup planlı şekilde sosyal medya hesaplarından paylaşabiliyorsunuz. Yanıt paketini satın aldığınızda yorumlara ve sohbetlere tek bir platformdan cevap verebiliyorsunuz. Analiz paketini satın aldığınızda ise sosyal medya paylaşımlarınızla ilgili rapor ve önerilere ulaşabiliyorsunuz.

Web sitesi: https://buffer.com


4BuzzSumo

Sosyal medya araçlarının bir diğer öne çıkanı ise BuzzSumo. Sosyal medyada paylaştığınız içeriklerle ilgili derinlemesine analiz bilgiler veren BuzzSumo, popüler kelimeleri bulup anahtar kelime listesi de çıkartabiliyor. Sitenize ait backlink listesini de çıkartan BuzzSumo, dijital pazarlama için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Web Sitesi: https://buzzsumo.com


5MeetEdgar

Sosyal medya platformlarınızdaki hesaplarınızdan daha önce paylaştığınız içerikleri tekrar paylaşabileceğiniz bir platform olan Edgar’la aynı zamanda sosyal medya trafiğinizi optimize de edebiliyorsunuz. Twitter, LinkedIn ve Facebook profillerinizle senkronize şekilde çalışan Edgar’la hesaplarınızı sürekli aktif şekilde tutabilirsiniz.

Web Sitesi: https://meetedgar.com

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin