Kış tatili denince akla şüphesiz ilk olarak kayak geliyor. Gerek spor olarak, gerekse hobi olarak pek çok insan kayak yapmaktan keyif alıyor. Ülkemizde ise kayak yapılabilecek bir çok merkez var.  Biz de en iyi kayak merkezlerini sizler için listeledik. Liste alfabetik olarak yapılmıştır.

1Bozdağ Kayak Merkezi- İzmir

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, Ege’nin Uludağ’ı olarak kabul edilir. Şehir merkezinden yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta yer alan kayak merkezinde 3 adet pist bulunmaktadır. Tesis içinde bulunan otelde 60 kişi konaklayabilmektedir.

Her yıl Şubat ayında yapılan Dağcılık Şenlikleri kapsamında zirve yürüyüşleri yapılmaktadır. Merkezde kayağın yanı sıra yamaç paraşütü de yapılabilmektedir.


2Davraz Kayak Merkezi- Isparta

Saklıkent Kayak Merkezi gibi Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bir diğer kayak tesisi olan Davraz, bölgenin en büyük kayak tesisi olma özelliğine sahip. Isparta’nın 26 kilometre güneyinde bulunan Davraz Kayak Merkezine Antalya’dan otomobille 1.5, İzmir’den ise 5 saatlik bir yolculukla ulaşım sağlamak mümkün.

2.635 metre zirveye sahip kayak merkezinde Eğirdir Gölü’nün manzarası eşliğinde kayak yapmak mümkün. Toplam uzunluğu 23 kilometreyi bulan 12 adet pistin yer aldığı kayak merkezi, popüler kayak merkezlerine göre daha ekonomik olmasıyla ön plana çıkıyor.


3Denizli Kayak Merkezi- Denizli

Pamukkalesi ile ünlü Denizli’de yer alan ve Nikfer Bozdağ’da bulunan 2.420 metrede kurulu Kayak Merkezi, Denizli’ye 75, Denizli Havalimanı’na 141, Muğlaya ise 147 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Farklı zorluk seviyelerinde 6 adet pistin bulunduğu kayak merkezinde 8 parkurda saatte 2.700 kişiye hizmet verebilen 2 telesiyej ve 1 teleski bulunuyor.

Ayrıca tesiste günübirlik tüm ihtiyaçların karşılanabileceği bir sosyal tesis de bulunuyor.


4Erciyes Kayak Merkezi- Kayseri

Kayseri’nin 25 kilometre güneyinde bulunan ve sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes Dağı, kış sporları için oldukça fazla tercih edilen kayak merkezlerinden bir diğeri. 3.916 metre zirveye sahip dağda farklı zorluk derecelerine sahip 33 adet pist bulunuyor. Pistler yeni başlayan kayak meraklılarından profesyonel kayakçılara kadar herkese hitap ediyor.

Kayseri havalimanına 25 dakikalık uzaklığa sahip kayak merkezinde Mart ayının sonuna kadar kayak yapılabiliyor. Kayak merkezi, kış tatilinde Kapadokya’ya da gitmek isteyenler için oldukça cazip bir yer çünkü Kapadokya ile arasında mesafe sadece 60 kilometre.


5Ergan Kayak Merkezi- Erzincan

Erzincan’da bulunan Munzur Sıra Dağları eteklerinde yer alan ve 2.970 metrede kurulu Ergan Kayak Merkezi’nde toplam uzunlukları 12 kilometre olan 4 adet pist bulunuyor. Şehir merkezi ve havaalanına 20 dakika mesafede bulunan kayak merkezinde 450 kişi taşıma kapasiteli bir telesiyej de mevcut.

Merkezde kayağın yanı sıra snowboard, dağ kayağı, kar motosikleti, kızak, doğa yürüyüşleri, kar raftingi, buz pisti, snowpark, snowkite ve buzul tırmanışı gibi farklı etkinlikleri yapmak da mümkün.


6Ilgaz Kayak Merkezi- Kastamonu

Kastamonu ile Çankırı illerinin sınırında buluna nve zirvesi 2.850 metre yüksekliği olan Ilgaz Sıradağları üzerindeki Ilgaz Milli Parkı içinde yer alan kayak merkezi Aralık ile Nisan ayları arasında kayak için oldukça elverişli oluyor. Farklı zorluk seviyelerinde 3 adet pist bulunan merkezde pistlerin ortalama uzunluğu ise 2.000 metre. Pistlerde bir adet yürüyen bant, bir adet telesiyej ve bir adet teleski bulunuyor.

Kayak merkezi, kayağa yeni başlayanlar açısından oldukça iyi olarak değerlendirilirken, profesyonel sporcular için ise vasat olarak tanımlanıyor.


7Kartalkaya Kayak Merkezi- Bolu

Bolu’da Köroğlu Dağları’nan zirvesinde yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde 21 adet pist bulunuyor. Kar kalınlığının 3 metreye kadar çıkabildiği bölgedeki pistlerin en uzunu ise 1.400 metre. Aralık ayı ortasından Mart ayı sonuna kadar kayak yapılabilen merkezdeki snowpark, özellikle snowboard severler için cezbedici oldukça cezbedici bir parkur.

Bolu merkezden özel araç yada toplu taşıma ile yaklaşık 45 dakikada ulaşılabilen kayak merkezinde toplam yatak kapasitesi ize 1250.


8Kartepe Kayak Merkezi- Kocaeli

İstanbul’a en yakın mesafedeki kayak merkezi (130 kilometre) olma özelliğine sahip olan Kartepe Kayak Merkezi, bu özelliği nedeniyle İstanbullular tarafından yoğun olarak tercih ediliyor.

Kar kalınlığının 3 metreye kadar ulaşabildiği merkezde farklı zorluk derecelerinde 12 adet pist bulunuyor. Merkezin zirvesinde bulunan Greenpark Kartepe, 4 ayrı lift çıkışının hepsine ait olan tek bir skipass’tan faydalanma fırsatı sunuyor. Bu da kayak yapmak isteyenlerin farklı zorluk derecelerine sahip pistleri görebilmesine ya da deneyimleyebilmesine olanak sağlıyor.

Aralık ile Mart ayları arasında kayak yapılabilen bölgede kayak yapmak için en uygun zamanın Şubat ayı olduğunu da belirtelim.


9Palandöken Kayak Merkezi- Erzurum

2017 yılında Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne ev sahipliği yaparak dünya genelinde adını duyururken ülkemizde de ününe ün katan Palandöken Kayak Merkezi, ‘toz kar’ özelliği sayesinde kayak sporu yapmaya oldukça elverişli bir zemin yapısına sahip.

Çeşitli kayak sporlarının yanı sıra dağcılık, snowtube, paintball ve yamaç paraşütü gibi etkinliklerin de yapılabildiği Palandöken, Alp disiplini ve snowboard için çok cazip pistlere evsahipliği yapıyor.

3.185 metre zirve yüksekliği bulunan Palandöken’de 6 ay boyunca kayak yapılabiliyor. Bölgede bulunan 22 pistten 2 tanesinin FIS tarafından olimpik pist olarak ilan edildiği merkezde saatte 4.500 kapasiteli 8 mekanik tesis bulunuyor.

Kayak merkezine Erzurum merkezden 10 dakikada ulaşım sağlanabiliyor.


10Saklıkent Kayak Merkezi- Antalya

Torosların Beydağları kısmında yer alan, Akdeniz ve Ekvator’a en yakın kayak merkezlerinden birisi olan Saklıkent Kayak Merkezi, 500 dağ evi ve kayak tesisinden oluşuyor. 10 Aralık ile 10 Nisan tarihleri arasında kış sporları yapılabilen bölgede kar kalınlığı 4 metreyi bulabiliyor. 2.550 metre yüksekliğindeki kayak merkezi, ılıman iklim nedeniyle Türkiye’deki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezi özelliğine de sahip.

Antalya kent merkezinden 1 saatte ulaşım sağlanabilen kayak merkezinde 5 adet pist bulunuyor.


11Salda Kayak Merkezi- Burdur

Burdur’dan 77, Salda Gölü’ne ev sahipliği yapan Yeşilova İlçesi’ne ise 17 kilometre uzaklıkta yer alan kayak merkezinde Salda Gölü manzaralı kayak yapmak mümkün. 2.079 metre zirve yüksekliği bulunan kayak merkezinde 5 adet pist bulunuyor. Pistlerin en uzunu ise 1.600 metre. 860 metre uzunluğunda telesiyej hattı bulunan kayak merkezi 200 metre kot farkı ile yüzde 15’lik bir eğime sahip. Kayak merkezinde snowtrack, kar motoru, kayak ve elbise kiralanabilecek tesis de bulunuyor.


12Sarıkamış Kayak Merkezi- Kars

Cıbıltepe ve Süphan Dağları arasında yer alan Sarıkamış kış sporları için oldukça ideal bir bölge. 10 Aralık ile 10 Nisan tarihleri arasında kayak yapmanın en elverişli olduğu Sarıkamış’ta kızaklı gezi ve kayakla safari gibi özel etkinlik fırsatları da bulunuyor.

Kars’ın şehir merkezine 55 kilometre, Kars Havalimanı’na ise 45 dakika mesafedeki 2.634 metre yüksekliğe sahip Sarıkamış Kayak Merkezi’nin fazla bilinmeyen bir özelliği ise dünyada sadece Alp Dağları’na mahsus olan ‘kristal kar’ özelliğine sahip olan sayılı kayak merkezlerinin arasında yer alıyor olması. Aslında bu şu anlama geliyor; Nem oranı çok düşük olduğu için yağan kar buzlanmayıp yağdığı andaki kristalize formunu uzun süre koruyabiliyor. Bu durum da kayak sporu için oldukça ideal bir zemin yapısı oluşturuyor. Sarıkamış’taki yer alan 5 farklı pistin toplam uzunluğu ise yaklaşık 12 kilometre,


13Uludağ Kayak Merkezi- Bursa

Kış tatili ve kayak sporunun en gözde mekanlarından birisi olan Uludağ Aralık, Ocak ve Şubat aylarında oldukça ilgi görüyor. 3 metreyi bulan kar kalınlığı sayesinde kayak, snowboard, kızak, bigfood ve buzpateni gibi sporların yanı sıra kar motoru kullanmak için de oldukça elverişli bir yapıya sahip 2.543 metre yüksekliğindeki Uludağ’da saydığımız aktivitelerin yanında dağ tırmanışı da yapılabiliyor.

Kayak merkezinde bulunan ve gerek yeni başlayan, gerekse profesyonel kayakçıların tamamına hitap eden 30’dan fazla pistten en uzunu 2 kilometre.

Uludağ’ın yukarıda saydığımız 3 ay boyunca oldukça kalabalık olduğunu ve insanlardan kaçarken kendinizi kalabalığın ortasında bulacağınızı da hatırlatmakta fayda görüyoruz.


14Yıldız Dağı Kayak Merkezi- Sivas

Sivas’ın kuzeyinde bulunan ve kent merkezine 58 kilometre uzaklıkta yer alan 2.552 metreye kurulu Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nde farklı zorluk seviyelerinde 7 adet adet kayak pisti bulunuyor. Pistlerin en uzunu ise 12 kilometre. 1 adet teleski, 2 adet telesiyej, 2 adet yürüyen bant, 1 adet kapalı buz pisti ve 2 adet günübirlik tesisin yer aldığı kayak merkezinde 1.720 metreden başlayan pistler 2.330 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor.

Dağ bisikletine binme, yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşü gibi farklı etkinliklerin de yapılabildiği kayak merkezinde sezon Aralık ayında başlıyor.

1 yorum

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin