Yılbaşı gecesini geride kaldı ve 2020’ye girdik. Yılbaşı gecesinden geriye kalan ise yoğun alkol tüketiminin etkileri; baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, sersemlik, yorgunluk, ayılamama…

Peki yoğun alkol tüketiminin ardından kendinizi daha iyi hissetmeniz için ne yapmanız gerekiyor? Size alkol tüketimi sonrası ayılmanız ve kendinizi daha iyi hissetmeniz için yapılacak en iyi şeyleri listeledik.

1Duş Alın

Uyandığınızda ilk yapmanız gereken duş almak. Eğer yapabiliyorsanız soğuk, yapamıyorsanız da ılık suyla duş almak kendinizi daha iyi hissettirecektir. Hatırlatalım suyun kesinlikle sıcak olmaması gerekiyor.


2Su için

Yapılacak diğer en iyi şey ise bol bol su içmek. Tükettiğiniz yoğun alkolü dışarıya atmanız ve alkol tüketimi sırasında kaybettiğiniz sıvıyı geri kazanmanız için bol bol su içmeniz gerekiyor.


3Şalgam veya Turşu Suyu İçin

Evet doğru okudunuz. Ayılamamış ve uykunuzu tam alamamışsanız şalgam veya turşu suyu için. Şalgam ve turşu suyu, kanda bulunan sodyum ve elektrolit seviyesini düşürmeye yardımcı oluyor. Hatta alkol tüketiminden önce içilmesi de tavsiye ediliyor.


4Kahvaltı Yapın – Peynir Ekmek Yiyin

Kahvaltı yapmak da akşamdan kalmanın etkilerini hafifleten diğer madde. Yağlı ve salçalı yiyecekleri tüketmemeniz gerekiyor. Peynir ve ekmek tüketilebilecek en ideal yiyeceklerin başında geliyor. Peynir ekmek midenin rahatlamasını ve özellikle hassas midelerde alkolden sonra oluşan bulantıları bastırmada etkili rol oynuyor.


5Yumurta Yiyin

Yumurta, tüketilen alkolün vücuda verdiği zararı gidermekte oldukça etkili bir gıda.  İçerdiği aminoasitler vücudun yenilenmesine ve kaybettiği gücü toplamasına yardımcı oluyor. Öte yandan yumurtanın içindeki aminoasit, baş ağrısının hafiflemesini de sağlıyor.


6Soda İçin

Soda, limon ve tuz üçlüsü midenin rahatlamasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda alkol tüketimi sonucu oluşan sıvı ihtiyacının karşılanmasını da sağlıyor. Midenizde yanma varsa, soda mide yanmalarına da bire bir. Sodanın mineral yönünden zengin bir içecek olduğunu da hatırlatalım.


7Meyve Suyu İçin

Taze sıkılmış meyve suları hem vücudun ihtiyacı olan sıvıyı hem de enerjiyi karşılar. Antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan meyve suyu, karaciğerin kendisini yenilemesine de yardımcı olur.  Ancak özellikle belirtelim portakal suyundan uzak durun. Portakal suyunun içindeki asit midenizi rahatsız edebilir.


8Enerji İçeceği İçin

Enerji içeceklerinin içerisinde bulunan elektrolitler vücudunuzun daha kolay iyileşmesini sağlar.


9Çikolata Yiyin

Çikolata ve benzeri içeriğinde kakao bulunan gıdalar damarları gevşeterek vücudun rahatlamasını sağlar. Yani bol bol çikolata yemenizi tavsiye ediyoruz.


10Muz Yiyin

Yoğun alkol tüketimi nedeniyle vücuttan atılan potasyum ağrı, halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Buna ek olarak sık sık tuvalete gidiyorsanız bu da potasyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu tür şikayetleriniz varsa muz yiyerek potasyum eksikliğinizi giderebilirsiniz.


11Baharat Tüketin

Yoğun alkol tüketimi nedeniyle vücutta oluşan toksinleri özellikle acı baharatlar tüketip terleyerek atabilirsiniz.


12Temiz Hava Alın

Kendinize gelmenin diğer en etkili yöntemi de temiz hava almak. Bulunduğunuz şehirde bol yeşillik olan yerler yoksa bile en azından mahallenizdeki parka inip temiz hava almak size iyi gelecektir.


13Dinlenin

Son tavsiyemiz ise dinlenmeniz. Sırt üstü uzanıp sırtınızı dinlendirmeniz de alkolün etkilerini azaltmanızda fayda sağlayacaktır. Dinlenirken gözlerinizin üzerine ılık suda nemlendirilmiş poşet çay da koyabilirsiniz. Bu yöntem hem baş ağrınız azaltır, hem de gözlerinize iyi gelir.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin