Çin’de ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa neden olan koronavirüs, an itibariyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 118 ülkeye yayıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü açıkladı. Dünya çapında koronavirüs görülenlerin sayısı 140 bine yaklaştı, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 5 bini aştı. Koronavirüs görülen 70 bin kişi ise sağlığına kavuştu.

Son 24 saatte İtalya’da 250 kişi hayatını kaybetti ve bu rakam bugüne kadar bir günde görülen en fazla can kaybı oldu. Türkiye’de ise ilk olarak 1, ardından 2 olarak açıklanan koronavirüs vakası görülme sayısı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 5 olarak güncellendi.

Ülkemizde de görülmesinin ardından akıllara gelen ilk soru ise ‘koronavirüsten nasıl korunabilirim?’ oluyor. Bir çok kişi internetten bu sorunun cevabını arayarak kişisel olarak alabilecekleri önlemleri öğrenmek istiyor. Colombia Üniversitesi Başkan Yardımcısı ve cerrahi profesörü olan aynı zamanda bir televizyon programı yapan Mehmet Öz, koronavirüsten korunmak için alınabilecek önlemleri açıkladı.

Doktor Öz’ün açıkladığı önlemlerin görsel üzerindeki anlatımı şu şekilde;

Doktor mehmet öz koronavirüs açıklaması

Biz de Dr. Mehmet Öz’ün anlattığı yöntemlerle ilgili ve marketten stok için alışveriş yapmak isteyenler için detaylı bir liste hazırladık. Listede alınabilecek önlemleri 4 ana başlık içinde yapılmış maddeler halinde bulabilirsiniz. Ayrıca market alışverişinde neler satın almanız gerektiği ve bunları satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili bilgiler de bulabilirsiniz.

A- Yaşam Tarzı

1- Yeterli Uyuduğunuzdan Emin Olun

Yeterli Uyuduğunuzdan Emin Olun

Her gün en az 7 saat gece uykusu uyuyun.


2- Düzenli Egzersiz

Düzenli Egzersiz

Günaşırı yarım saat egzersiz yapmaya çalışın.


3- Soluduğunuz Havanın Kalitesini Artırın

Soluduğunuz Havanın Kalitesini Artırın

Havanın kuru olması, soğuk algınlığına neden olan virüslerin çoğalması için ideal ortam oluşturmaktadır. O yüzden hava nemlendiricisi kullanın.

Hepa filtreleri ve nemlendiriciler havadaki virüs partiküllerinin sayısını azaltır.


4- Meditasyon Yapın

Meditasyon Yapın

Bağışıklık sistemini desteklemesi için meditasyon yapın.


B- Hijyen

1- El Sıkışmayın

El Sıkışmayın

El sıkışma, mikropları kişiden kişiye taşıdığı için el sıkışmayın. Eşinize dostunuza başınızla selam verin.


2- Yüzünüze Dokunmayın

Yüzünüze Dokunmayın

Koronavirüsler birçok yüzeyde bir haftadan fazla yaşayabilir. Parmaklar 1 saatte onlarca virüsü gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza aktarır. Bu nedenle yüzünüze dokunmaktan kaçının.


3- El Yıkama Süresini 3 Katına Çıkarın

El Yıkama Süresini 3 Katına Çıkarın

Sadece yüzde 5’imiz su ve sabunla 20 saniye el yıkıyor. El yıkama sıklığınızı ve sürenizi artırın. En Fazla yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanları kullanın.


4- Yüzeyleri Dezenfekte Edin

Yüzeyleri Dezenfekte Edin

Mikropları bir yüzeyden diğerine yayabilecek mendiller yerine dezenfektan spreyler tercih edin.

Temizlediğiniz yüzeyin 3 dakika ıslak kalmasına izin verin.


C- Hazırlık

1- Ev Gereçleri Olarak

Ev Gereçleri Olarak

Tuvalet kağıdı, sabun, deterjan, dezenfektanlar.


2- Yiyecek Olarak

Yiyecek Olarak

Raf ömrü uzun olan mutfakta saklayabileceğiniz gıdalar ve dondurabileceğiniz yiyecekler.


3- İlaçlar

İlaçlar

Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar.


4- Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Sistemi

Beslenmenize Mutlaka Sebze ve Meyve Ekleyin

Turunçgiller, böğürtlen ve kivi gibi vitaminleri yüksek meyve ve yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Bu sebze ve meyveler, vücudunuza gerekli vitamin ve mineralleri sağlar.


5- D3 Vitamini

D3 Vitamini

Günlük ortalama 1200 IU değerinde balık ya da D3 vitamini tüketin.


6- Grip Aşısı Olun

Grip Aşısı Olun

Mevsimsel grip semptomlarını Covid-19 ile karıştırmamak için grip aşısı olun.


D- Eğer Hastaysanız

1- Çinko Alın

Çinko Alın

Günlük 80 miligram çinko tüketin.

En çok çinko barındıran gıdalar: Kırmızı et, deniz ürünleri, kuruyemiş, fasulye, tam tahıllı gevrekler, süt ve süt ürünleri, nohut, kuru fasülye, ıspanak, bezelye, kefir, kabak çekirdeği, ceviz, kavrulmuş yer fıstığı ve kakao.


2- C Vitamini

C Vitamini

Günde iki kez 250 mg C vitamini tüketin.

En çok C vitamini barındıran gıdalar: Siyah frenk üzümü, kırmızıbiber, kivi, yeşil dolmalık biber, portakal, çilek, papaya, brokoli, maydanoz, ananas, brüksel lahanası, karnabahar, mango, limon, greyfurt, bezelye ve domates.


3- Beta- Glukan

Beta- Glukan

Günlük 250 mg tüketin.

En Çok Beta- Glukan barındıran gıda: Yulaf


4- Kara Mürver

Kara Mürver

Şurap veya pastilleri 5 gün boyunca günde 4 kez tüketin.

Kara Mürver Nedir: Mürver şifalı bir bitkidir. Başta tatlı olmak üzere şurup, reçel ve kokteyl gibi ürünlerin yapımında kullanılır. Ancak toksik etkileri olabildiği için dikkatli tüketilmesi ve pişirilmesi önerilmektedir.

E- Stok Yapılması Gereken Gıdalar

1- Su

Su

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından birisi olan suyu evinizde kesinlikle bulundurmalısınız. Günlük sizin ve aile bireylerinin su tüketimini hesaplayıp, 10 günlük, 1 aylık, 3 aylık gibi periyotlarda ihtiyacınızı karşılayabilecek kadar suyun stoğunu yapmanız gerekiyor.

2- Tuz

Tuz

Kanın PH seviyesini dengeleyen ve güçlü bir mineral kaynağı olan tuzu evinizde bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca tuzun mikropları pasifleştirme özelliği de var.

3- Bal

Bal

Hem vücudunuzun şeker ihtiyacını karşılamada hem de vücut direncinizi artırmak için evde bal stoklayabilirsiniz. Uzun süreli saklama imkanı olması da balı stok konusunda önemli bir gıda haline getiriyor.

4- Bakliyat

Bakliyat

Mercimek, bulgur, pirinç ve kuru fasülye gibi bakliyatlar hem uzun süre saklanabilir olması hem de besin değerleri bakımından stok yapılabilecek gıdaların başında yer alıyor. Bez torbalarda serin ve kuru yerlerde saklamaya özen göstermeniz gerektiğini de hatırlatalım.

5- Beyaz Sirke

Beyaz Sirke

Evinizde mutlaka bulundurmanız gereken bir başka gıda ise beyaz sirke. Antibakteriyel jel yapımında kullanılan beyaz sirke, marketlerde el dezenfektanı bulamadığınızda evde bu jeli kendiniz hazırlayabilmeniz için de hayat kurtarıcı olacaktır.

6- Konserve Ton Balığı

Konserve Ton Balığı

Raf ömrünün uzun olması ve besin değerinin yüksek olması nedeniyle stokta bulundurulması gereken bir diğer gıda da konserve ton balığı. Ancak konverseyi açtıktan sonra kısa sürede bitirmeye özen gösterin, açılan konserve kısa sürede bozulabilir. Bu nedenle büyük boylarını değil, küçük tek öğünlük boylarını tercih etmekte fayda var.

7- Zeytin

Zeytin

Hem uzun süre dayanması hem de bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle zeytin de stok yapılması gereken malzemelerin başında yer alıyor. Zeytinin alındığında yıkanmadan doğal haliyle ya da herhangi bir yağla yağlayarak muhafaza etmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

8- Hijyen Malzemeleri

Hijyen Malzemeleri

Tuvalet kağıdı, ıslak mendil, kağıt havlu, çamaşır suyu, deterjan, bulaşık deterjanı ve evde sıklıkla kullandığınız temizlik malzemelerini de stoklamanız gerekiyor.

9- Kolonya

Kolonya

Ellerinizi sık sık dezenfekte edebilmenin en güzel yolu kolonya. Kolonyada bulunan alkol oranının yüzde 60 ila 90 aralığında olması tavsiye ediliyor. Kolonya alırken buna dikkat edebilirsiniz.

1 yorum

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin