Koronavirüs nedeniyle bir çoğumuzun eve kapandığı şu günlerde kendimizin ve ailemizin sağlığını koruyabilmek çok önemli. Eve kapanmak tek başına sağlığı korumada maalesef yeterli olmuyor. Evde alabileceğiz küçük önlemlerle sağlığınızı daha iyi koruyabilirsiniz. Biz de aile koronavirüse karşı aile sağlığınızı koruyabilmeniz için yapabileceğiniz en iyi şeyleri listeledik.

1Sık sık evinizi temizleyin

Bireysel temizliğiniz kadar yaşadığınız ev ve odanın temizliği de önemli. Her gün ya da en fazla 2 günde bir evinizi temizleyin.


2Vücut temizliğini ihmal etmeyin

Evde yaşayan tüm bireyler olarak sık sık duş alın ve özellikle el ile yüz temizliğinize dikkat edin. Düzenli olarak tırnaklarınızı kesin ve tırnakların altında birikebilecek mikroplardan kendinizi koruyun.


3Yeterli ve dengeli beslenin 

Yeterli ve dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenmek vücut direncinizi artırır ve sizi hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Beslenmeye ek olarak uyku düzeninize de dikkat edin ve yeterince uyuyun.


4İçtiğiniz suya dikkat edin

Tükettiğiniz suyun PH değerinin yüksek olmasına özen gösterin. İmkanınız varsa kaliteli arıtma sistemi alıp evde kendi suyunuzu kendiniz arıtın.


5Fiziksel etkinlikler yapın

Evde yaşayan bireyler olarak düzenli spor yapın. Ev içinde bireysel ve birlikte yapabileceğiniz bir çok egzersiz bulunuyor. Youtube’de küçük bir arama yaparak evde yapabileceğiniz hareketleri bulabilirsiniz.


6Kişisel eşyalarınızı ayırın

Aile sağlığını korumanın en etkili yollarında bir tanesi de kişisel eşyalarınızı ayırmaktır. Özellikle genellikle ortak kullanılan tırnak makası, kulaklık ve havlu gibi eşyaları kişiselleştirin.


7Evsel atıklardan kurtulun

Son olarak ise evsel atıkları uzun süre evde tutmayın ve sık sık atın. Evsel atıklar üreyen pek çok mikrop sizi hasta edebilir ya da vücut direncinizi azaltabilir.

2 Yorumlar

  1. Merhabalar. Koronadan korunmak için bağışıklık güçlendirici besinler alıyorum fakat bu beni koronadan mı korur yoksa hastalığı hızlı atlatmamı mı sağlar?

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin