Üst solunum yollarında oluşan iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan grip, bütün vücuda etki eden hastalıklardan birisi. Mevsim geçişlerine hazırlıksız yakalandığımız zaman gribe yakalanma riskine de açık bir hale geliyoruz. Gribe yakalandığınız dönemlerde bağışıklık sisteminizi daha güçlü hale getirecek ve halsizlik, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ateş gibi grip belirtilerini en aza indirgeyecek gribe iyi gelen en iyi yiyecekleri bu listemizde bulabilirsiniz.

1Fesleğen

Gribal enfeksiyonlarla savaşma özelliğine sahip olan fesleğen, soğuk algınlığı ve gribe oldukça iyi gelen bir bitkidir. Gribe yakalandığınız zamanlarda fesleğeni taze olarak tüketebilir veya bal karıştırarak demlediğiniz fesleğen çayını içebilirsiniz. Bu sayede gripte oldukça şiddetli olan öksürük nöbetlerinin ve baş ağrılarının da önüne geçmiş olursunuz.


2Havuç

Havuç A vitamini deposu olarak bilinen besinlerden birisidir. Anti-enfeksiyon özelliğine sahip olan havuç, aynı zamanda grip ve soğuk algınlığının hızlı bir şekilde iyileşmesine de yardımcı olan bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden gribe yakalandığınızda havucu taze olarak tüketmek son derece önemlidir. Salatalara ekleyerek tüketebileceğiniz gibi, havuç suyunu taze olarak içmeniz de gripten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.


3Karnabahar

İnsan vücuduna adeta bir koruma kalkanı etkisi yapan karnabahar, kanser gibi amansız birçok hastalığın önlenmesine yardımcı oluyor. Karnabaharın bilinen bir diğer özelliği ise, soğuk algınlığı ve gripte son derece yararlı olmasıdır. Özellikle haşlayarak tüketirseniz, vücudunuzun direncini kısa zamanda arttıran etkisini kolaylıkla görebilirsiniz.


4Kuşburnu

Bulunmaz C vitamini kaynaklarından birisi olan kuşburnu, bakterilerle savaşan en doğal ilaçlardan birisidir. Grip ve soğuk algınlığında vücudunuza güç kazandıracak kuşburnu, ayrıca vücudunuzu toksinlerden de arındırmaktadır. Bu özellikleri kuşburnunu gripte vazgeçilmez bir besin kaynağı haline getirmektedir. Bu besini kuşburnu çayı olarak taze bir şekilde tüketebilirsiniz.


5Sarımsak

Sarımsak kalp hastalıkları başta olmak üzere, birçok riskli hastalıktan korunmaya yardımcı olan bir etkiye sahiptir. Virüslerle ve bakterilerle savaşması, sarımsağı gribi yenme konusunda eşsiz bir besin kaynağı haline getirmektedir. İçeriğindeki alisin maddesinin etkisini kaybetmemesi için çiğ sarımsağın taze ve bekletmeden tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca sarımsağı döverek ve sıcak suda birkaç dakika boyunca demleyerek basit bir şekilde sarımsak çayı hazırlayabilir, gripten kurtulmak için bu çayı düzenli olarak tüketebilirsiniz. Ancak sarımsağı günde 10 gramdan fazla tüketmenin tansiyonu düşürebileceğini, bu nedenle tansiyon hastalarının miktarı doğru şekilde ayarlamaya dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizmeliyiz.


6Sebzeli Et veya Tavuk Suyu

Tavuk suyu veya et suyu, içeriğindeki birçok etken maddeyle vücut direncini arttırmaya yardımcı olan şifalı karışımlardan birisidir. Grip veya soğuk algınlığında içerdiği protein, çinko ve birçok vitaminle birlikte vücudunuzun kolaylıkla toparlanmasını sağlayacak tavuk ya da et suyunu sebzelerle karıştırarak tüketmenizde fayda vardır. Bu sayede eski sağlığınıza çok daha çabuk bir şekilde kavuşabilirsiniz.


7Zencefil

Pek çok sağlık sorununda yararlı bir besin maddesi olan zencefilin grip, soğuk algınlığı, mide bulantısı ve baş ağrısında da etkili bir doğal ilaç olması söz konusudur. İltihap giderici ve toksinleri yok edici özelliği sayesinde, solunum sisteminin rahatlamasına da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda vücut ısısını yükselten etkisi sayesinde, terlemeyle toksinleri vücudunuzdan daha kolay atmanızı mümkün kılıyor. Bu oldukça yararlı besinin olumlu etkilerini grip ve soğuk algınlığında görmek için, zencefili çay olarak tüketebilirsiniz.


8Zerdeçal

Gribin en kötü taraflarından birisi, oluşan boğaz ağrısı ve şiddetli öksürüklerdir. İçeriğinde kurkumin ve uçucu yağlara yer veren zerdeçal, boğaz ağrısı ve öksürüğün hafifletilmesi için birebirdir. Ilık süte ekleyeceğiniz zerdeçalı grip süresince düzenli olarak tüketirseniz, boğaz ağrısı ve şiddetli öksürüğün kısa zaman içerisinde yok olduğunu görebilirsiniz. Zerdeçalı demleyerek ve içerisine bal ve biraz limon ekleyerek çay şeklinde tüketmeniz de mümkündür. Bu sayede bu besinin faydalarını bal ve limon eşliğinde daha etkili bir şekilde görebilirsiniz.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin