Yerli ve milli otomobilimiz dün yapılan tanıtım toplantısıyla tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda tanıtılan yerli otomobil, sosyal medyada da oldukça ilgi gördü. Genel olarak kullanıcılar tarafından olumlu eleştiri alan yerli otomobil 2022 yılında üretilerek satışa sunulacak.

Tasarımıyla kendisine hayran bırakan yerli otomobil, teknolojik özellikleriyle de göz dolduruyor. Güvenlik, rahat sürüş ve konforu üst seviyeye çıkaran bir çok özellikle donatılacak olan yerli otomobilin en iyi özelliklerini sizler için listeledik.

1Yerli Olması

Elbette yerli otomobilin en iyi özelliklerinin başında ismi gibi yerli olması geliyor. Türk mühendisleri tarafından Türk sermayesi kullanılarak geliştirilip üretilecek olan yerli otomobil sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde satışa sunulacak. Bu da yerli otomobilimizin yabancı ülke yollarında seyir etmesi ve oralarda yaşayanların Türk sanayi ve teknolojisine bakış açısının daha olumlu olmasını sağlayacak.

Türk sanayi ve teknolojisine bakışın olumlu ivmelenmesiyle birlikte yabancı yatırımcılar ve turistlerin Türkiye’ye bakış açısı da olumlu etkilenecek. Yani yerli otomobilin yurt dışına satışından elde edilecek gelirden çok, diğer ülke insanları üzerinde bırakacağı etkiden ve bu etkinin dönüşebileceği potansiyel kazanımlardan bahsetmenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz.


2Holografik Asistan

Yerli otomobil dünyada ilk kez kullanılacak holografik asistan teknolojisi bulunacak. Bu teknoloji sayesinde yol detayları, köprü, kasis gibi yolla ilgili bilgiler sürücünün direk gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken, aynı zamanda yolla ilgili detayları da görebilecek. Sürücüler, bu teknoloji sayesinde gözünü yoldan ayırmadan aracın gösterge panelinde gösterilen bilgileri görmekle kalmayacak, yol ve çevre hakkında ihtiyaç duyabilecekleri bilgilere de kolayca ulaşabilecek.


3Otonom Sürüş

Yerli otomobilde otonom sürüş teknolojisi bulunacak. Otonom sürüş özelliği ile örneğin trafik sıkıştığı zaman otomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücünün, direksiyonla aracı kontrol etmesine gerek kalmayacak, bu işi araç kendi kendine halledecek.


4Pil Seçenekleri ve Hızla Şarj

Yerli otomobilde 300 ve 500 + kilometre menzil sağlayan pil seçenekleri yer alacak. Yani yüzde 100 şarjda modele göre 300 ya da 500 kilometreden fazla gidilebilecek.

Öte yandan cep telefonlarından hızlı şarj deyimine oldukça aşinayız. Yerli otomobilde ise süper hızlı şarj desteği olacak. Yapılan açıklamaya göre yaklaşık 30 dakikada, pilin yüzde 80’lik kısmı şarj olabilecek. Bu gerçekten de çok hızlı otomobil için oldukça verimli bir şarj süresi. Gelişmiş batarya yönetimi ve aktif termal yönetim sistemleri sayesinde pil uzun ömürlü olacak. Yerli otomobilde 8 yıl da pil garantisi bulunacak.


5Doğuştan Elektrikli ve Çevreci

Yerli araç, TOGG mühendisleri tarafından geliştirilen ve tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları TOGG’a ait olan doğuştan elektrikli ve bağlantılı platforma sahip olacak. Doğuştan elektrikli platform ve güç organları sayesinde içten yanmalı motorlara oranla daha düşük toplam sahip olma maliyeti, daha sessiz ve daha keyifli bir sürüş deneyimi de sürücüleri bekliyor.

Yerli otomobil, sıfır zararlı gaz salınımı nedeniyle çevreci özelliğiyle de dikkati çekiyor.


6Tasarım

Dış ve iç görüntüsüyle büyük beğeni toplayan yerli otomobilde en göze çarpan özelliklerin başında kokpit kısmının uçtan uca ekranla kaplı oluşu geliyor. 3 bölümden oluşan ekranlardan birisi şoförün önündeki göstergelerin yer aldığı kısım. Bir diğer bölümde ise saat, hava durumu ve takvim gibi bileşenler yer alıyor. Bu bölüm arka koltukta oturan yolcular tarafından da görülebiliyor. Üçüncü ekran ise şoförün yanında oturan kişinin önünde bulunuyor. Bu 3 bölümden oluşan uçtan uca bilgi ekranının otomotiv sektöründe başka bir örneği daha bulunmuyor.

Yerli otomobilin genel tasarımının ise İtalyan tasarım şirketi Pininfarina tarafından yapıldığı açıklanmıştı. Dünyanın en büyük otomotiv tasarım şirketlerinden olan Pininfarina Ferrari ve Lamborghini’nin de tasarımlarını yapıyor.


7Hızlanma

Yerli otomobil, 0’dan 100 kilometreye hızlanma konusunda da oldukça iddialı. Yapılan açıklamaya göre 200 beygir gücündeki modeller 7.6 saniyede, 400 beygir gücündeki modeller ise 4.8 saniyede 0’dan 100 kilometre hıza ulaşabilecek.

Elektrikli SUV modellerinde 0’dan 100 kilometreye hızlanma karşılaştırmaları ise şu şekilde:

 • Audi e-tron: 5.7 saniyede 0’dan 100 kilometreye
 • Mercedes EQC 400: 5.1 saniyede 0’dan 100 kilometreye
 • BMW IX3: 6.0 saniyede 0’dan 100 kilometreye
 • TOGG 400 HP: 4.8 saniyede 0’dan 100 saniyeye

8Güvenlik

2022’de yollarda olması planlanan yerli otomobil, bu tarihten önce Euro NCP’ten 5 yıldız almayı hedefliyor. Yerli otomobilde sadece sürücü ve yolcular için yolculuğu güvenli hale getirmek değil, üst düzey veri ve bağlantı güvenliğini sağlamak da hedefleniyor. Öte yandan otomobilde standart 7 adet hava yastığı bulunacak.


9Akıllı Asistan

Yerli otomobil, internete bağlı tüm akıllı cihazlarla iletişime geçebilecek. Otomobil, evde kullanılan ağa bağlı kalacak ve akıllı buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, televizyon, müzik sistemi gibi cihazlarla entegre olacak. Yani araç içinden, evdeki akıllı cihazlara ulaşıp kontrol etmek mümkün olacak. Mühendisler, sürücüsü yanında değilken bile yapılan alışverişin araca teslim edilmesi gibi bir çok farklı senaryolar üzerinde de çalışıyor.


10Otomatik Güncelleme

Yerli otomobil, internet aracılığıyla sürekli merkezi sisteme bağlı kalacak ve bazı sistem güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirilecek. Bu da otomobilin yazılımında yapılacak herhangi bir güncellemenin, yeniliğin otomatik olarak otomobile entegre edilmesi anlamına geliyor. Yani yerli otomobil sahipleri, sürekli son teknolojiye uyumlu bir araca sahip olacak. Ayrıca bakım, parça değişimi gibi durumlarda sistem, direk olarak bakım noktasıyla iletişime geçecek.


11İstihdam

Kısa adı TOGG olan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen yerli otomobilin sabit yatırım tutarı 22 milyar TL. Yerli otomobilin üretimi için Bursa’da yapılacak fabrikada 4 bin 323 kişi istihdam edilecek ve bu istihdam sayısının 300’ü nitelikli personelden oluşacak. Yerli otomobil, üretim için istihdam sağlananlara ekonomik kazanç sağlamasının yanı sıra bileşenlerinin temini konusunda da bir çok yerli firmanın para kazanmasına olanak sağlayacak.


Yerli Otomobilin Diğer Bazı Özellikleri

 • Sürücü odaklı kokpit tasarımı
 • Üç kollu deri kaplı etli direksiyon simidi
 • Yüksek malzeme ve işçilik kalitesi
 • Kapı içlerine yerleştirilmiş geniş hoparlör ve gelişmiş müzik sistemi
 • Mavi LED iç aydınlatma ışıkları
 • 10 inç ve üstü ebatlı sınıfının en geniş dokunmatik bilgi ekranı
 • Geniş gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı
 • Deri döşeme yüksek kaliteli koltuklar
 • Yumuşak ve kalite hissini yükselten kokpit kaplamaları.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin