Otomobilin lastikleri aracı asfalta tutan yani sizi hayatta tutan objelerdir. Dolayısıyla otomobilinizin lastiği yola ne kadar iyi tutunursa virajlarda savrulma ve fren mesafesi gibi unsurlara direk etki eder. Bu da şüphesiz kaza gibi istenmeyen olayların minimum seviyede yaşanmasına olanak sağlar.

Özellikle kış aylarında doğru lastik kullanımı, diğer mevsimlere göre daha önemli. Kaygan zeminlerde lastiğin yola yeterince tutunabilmesi gerekiyor. Biz de sizler için en iyi kış lastiklerini listeledik. Otomobilinize kış lastiği almak istiyorsanız listemizdeki marka ve modellere göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Liste en iyiden en kötüye ya da en kötüden en iyiye olarak değil, karışık olarak yapılmıştır.

En iyi yaz lastikleri listemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1Goodyear Ultragrip 9

 • Çok sayıda evrim geçiren ultragrip ailesinin son üyesi olan lastik çok sayıda testten başarıyla geçerek birçok kuruluş tarafından takdir kazandı. Şehir araçlarına ve kompakt araçlara yönelik geliştirilen lastik, zorlu hava şartlarında kontrollü sürüş gerçekleştirmeye olanak sağlıyor. 3D-Bis teknolojisi ile kendi kendini bloke eden kılcal kanallar sayesinde UltraGrip 8’e oranla kış koşullarına sahip yolda optimal frenleme mesafesi sunan lastik, yönlü desen üzerindeki derin kanallar sayesinde suda kızaklamaya karşı koruma sağlıyor.
 • Homojen desen izi sayesinde hem düz çizgide hem de virajda dengeli bir sürüş sağlayan lastik, değişken büyüklükteki kılcal kanalların oluşturduğu çok sayıda kavrama kenarı sayesinde kar üzerinde üstün hareket kabiliyeti sunuyor. Ultragrip 9, omuz alanlarındaki kompakt sırt blokları ve kendi kendini bloke eden kılcal kanallar sayesinde ıslak ve karlı yolda frenleme sırasında dengeli yol tutuşu da sağlıyor.

2Nokian WR D4

 • Islak zeminler dahil birçok farklı yüzeyde etkili performans sergileyen lastik kauçuk, silika ve kanola yağı bazlı hamur bileşimi ile yönlü diş yapısı sayesinde kış koşullarına sahip zeminde üstün kavrama sunuyor. Su ve erimiş kar tahliyesini kolaylaştıran ve tutunmayı arttıran pürüzsüzleştirilmiş kanal teknolojisi bulunan lastik, merkez hattını çevreleyen sırt bloklarındaki küçük kılcal kanal sistemi sayesinde kar üzerinde daha güçlü tutunma sağlıyor.
 • Daha geniş kılcal kanallar sayesinde karlı yolda daha güçlü çekiş sağlayan lastik, omuz bloklarının düzensiz bir şekilde yuvarlatılmış kenarları sayesinde derin kar üzerinde de üstün kavrama imkanı sunuyor.

3Dunlop Winter Sport 5

 • V biçiminde bir profile, hafifletilmiş yapıya ve markanın gizli tuttuğu bir hamur bileşimine sahip olan lastik, sırtının merkez bölgesindeki bloklara paralel konumdaki kılcal kanallar sayesinde üstün yanal kavrama sağlıyor.  Su tahliyesini kolaylaştıran ve suda kızaklama riskini düşüren derin kanallar sayesinde ıslak yolda daha iyi frenleme performansına sahip lastik, sırt blokları üzerinde bulunan çok sayıda keskin kenar sayesinde karlı yolda zemine başarıyla aktarılan hareket kabiliyeti sağlıyor.
 • Lastikte daha düşük lastik ağırlığı sayesinde daha düşük yuvarlanma direnci ve dolayısıyla daha az yakıt tüketimi de ön plana çıkıyor.

4Bfgoodrich G-Force Winter 2

 • Ülkemizde çok fazla bilinmeyen ama son derece kaliteli bir lastik. Lastik, 2017’de Auto Bild dergisi tarafından gerçekleştirilen karşılaştırmada  üst sıralara yerleşmeyi başardı.
 • Çok sayıda kavrama kenarı oluşturan 3 boyutlu kılcal kanalların yoğunluğu sayesinde karlı zeminde daha kolay hareket kabiliyeti bulunan lastik, 0’ın altındaki sıcaklıklarda diş yapısının rijitliğini azaltmak üzere tasarlanmış hamur bileşimi sayesinde buzlu yolda daha kısa frenleme mesafeleri sunuyor. Öte yandan Islak ve karlı zeminde daha iyi kavrama sağlayan lastik, yönlü diş yapısının merkezinden geriye doğru hızlı su ve erimiş kar tahliyesi gerçekleştiriyor.

5Michelin Alpin 6

 • Piyasaya çıkalı çok uzun süre olmayan lastik, uzun kullanım ömrü ve üstün performans vadediyor.  Alpin 6, etkili frenleme kabiliyeti, optimize edilmiş kullanım ömrü ve karlı yollarda sergilediği hareket kabiliyeti ile dikkat çekiyor. Evergrip teknolojileri sayesinde aşınma seviyesi ne kadar olursa olsun ıslak ve karlı yollarda zemini iyi bir şekilde kavrayan lastik, aşınma ile belirecek şekilde tasarlanmış kanallar ve çift hamur katmanı sayesinde kar üzerinde mükemmel bir hareket kabiliyeti ve yüksek bir frenleme performansı sunuyor.
 • Rakiplerine göre kullanım ömrü açısından en iyi lastiklerin başında yer alan Alpin 6, kullanım ömrü boyunca kış şartlarında performansını koruyabilen nadir modellerden biri olarak da dikkati çekiyor.

6Continental Wintercontact TS860 S

 • WinterContact TS 860 lastiğinin spor versiyonu olan lastik. Lastik kuru ve karlı yollarda hassas bir sürüş sağlamak üzere geliştirildi. Bu performans seviyesi ise sağlam ve daha geniş omuz blokları sayesinde mümkün hale geliyor.
 • Lastik sırtının merkez bölgesindeki kanallar ve bloklar üzerindeki kılcal çekiş kanalları kar üzerinde bile üstün performans sunuyor.  Geniş merkez hat kış şartında frenleme mesafelerini ise düşürüyor.

7Bridgestone Blizzak LM001

 • Son nesil lastikler arasında olmamasına rağmen performansıyla göz dolduruyor. Özellikle karlı yollardaki hareket kabiliyeti ve yol tutuşu ile dikkat çeken lastik, çok sayıda keskin kenar sunan 3 boyutlu kılcal kanal teknolojisi sayesinde kuru yolda olduğu kadar hem karlı hem de buzlu zeminde çekiş ve yol tutuşu imkanı sağlıyor.
 • Karı daha iyi sıkıştırmaya yönelik derin trapezoid kanallar sayesinde daha güçlü frenleme ve hareket kabiliyeti sunan lastik suyu ve erimiş karı hızla tahliye etmek üzere omuz alanlarına ve sırt bloklarının yuvarlatılmış kenarlarına doğru genişleyen yanal kanallara sahip.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin