Youtube’a içerik üretmenin yaygınlaşması, içerik üretmenin yanı sıra üretilen bu içeriklerde kullanılacak müziklerle ilgili de bir dizi sorunu beraberinde getirdi. Telifi satın alınmamış olan müzikler üretilen içeriklerde kullanıldığında, Youtube’da direk telif bildirimine maruz kalınıyor. Bu da üretilen tüm içeriğin ya yasaklanmasına ya da gelirinin müziğin telif sahibine aktarılmasına neden oluyor.

Telif sorununa takılmadan müzik kullanmanın ise 2 yolu var. Bunlardan ilk ilgili müziğin telifini satın almak, ikincisi ise üzerinde telif hakkı bulunmayan müzikler kullanmak. Tabi ki çoğu kullanıcı, belirli ücretler ödeyerek müziklerin telif haklarını satın alma yolunu değil, telifsiz müzikler kullanma yolunu tercih ediyor.

Biz de 2020 yılı itibariyle telifsiz müzik indirme sitesi tavsiyesi arayanlar için en iyi telifsiz müzik indirme sitelerini listeledik. Liste alfabetik olarak yapılmıştır.

1DanoSongs

Dan-O isimli kişi tarafından oluşturulan bir çok müziğin telifsiz olarak indirilebileceği bir site.

Web Sitesi: https://danosongs.com


2Free Soundtrack Music

Telifsiz müziklere ulaşmak için kullanılabilecek sitelerden bir diğeri Free Soundtrack Music. Sitede müziklerle ilgili bir çok bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Web sitesi: https://www.freesoundtrackmusic.com


3Incompetech

Kevin MacLeod tarafından oluşturulan ve “Telifsiz müzik herkesin istediği şeydir, çünkü telif berbattır” mottosuna sahip web sitesinde bir çok müziği ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Web Sitesi: incompetech.com


4Moby Gratis

Kişisel kullanım için ücretsiz, ticari kullanım için ise ücretli şekilde bir çok müziğe ulaşabildiğiniz bir site.

Web Sitesi: https://mobygratis.com


5Musopen

“Müziği serbest bırakmak” amacıyla yola çıkan ve 2005 yılından bari telifsiz müziklerini kullanımına olanak sağlayan bir site.

Web Sitesi: https://musopen.org


6Pond5

Kullanıcılar tarafından en çok bilinen siteler arasında yer alan Pond5’in ana sayfasında bulunan Royality- Free Stock Video kısmından telifsiz müziklere ulaşılabiliyor. Sitede ücretli müzik, video, özel efekt, ses efekti, resim, üç boyutlu resim gibi çeşitli içerikler de bulunuyor.

Web Sitesi: https://www.pond5.com


7SoundCloud

Ücretli yani telifini satın alabileceğiniz müziklerin de bulunduğu sitede arama kutusuna ‘Copyright feee music’ yazıp arattığınızda telifsiz müziklere ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi: https://soundcloud.com


8Vimeo Music Store

Vido, film, radyo yayını, TV ve müzik gibi bir çok içerik türüne ulaşılabilen sitede bireysel kullanım için telifsiz müzikler bulabilirsiniz.

Web Sitesi: https://vimeo.com/categories/music


9YouTube Audio Library

Youtube’un studio kısmında yer alan Audio Library ses kütüphanesinde ücretsiz müzik ve ses efektlerini indirebilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.youtube.com/audiolibrary

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin