Son 25 yılın en başarılı 25 filmini sizler için listeledik. Listeleme IMDb puanlarına göre yapılmıştır.

25

Whiplash (2014) – IMDb 8,5

Bir müzisyenin uzun ve zor yolculuğunu anlatan bir film olan Whiplash’in konusu şöyle; prestijli bir müzik okulu olan Shaffer’da 1’inci sınıfta okuyan Andrew Neiman hırslı bir davulcudur. Orkestranın şefi ise oldukça katı eğitim prensipleri olan Terrence Fletcher’dır. Bir gün Fletcher, Neiman’ın yeteneğini fark eder ve okulun ana orkestrasına alır. Neiman ise Fletcher’ın gözüne girmek için ailesi ve özel hayatını bir kenara bırakarak olağanüstü bir çalışma sergiler.


24

Köstebek (2006) – IMDb 8,5

Güney Boston’da geçen ve şehrin en büyük suç organizasyonunun çökertmek için yapılan mücadeleyi anlatan Köstebek filminin konusu şöyle; Massachusetts Eyalet Polisi, mafya babası Frank Castello’nun egemenliğine son vermek istemektedir. Çaylak Billy Costigan’a ise, suç şebekesinin içerisine sızma görevi verilir. Görev kapsamında Billy, Costello’nun güvenini kazanmaya çalışmaktadır ancak bir başka genç polis olan Colin Sullivan ise Castello için çalışmakta ve bu yüzden mafya babası polisin hep bir adım önünde olmaktadır. Her iki genç adam da içerisine sızdığı organizasyonla ilgili bilgiler toplamaya çalışırken diğer yandan sürdürdükleri çifte yaşamın zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Mafya ve polis Billy ile Colin’in köstebek olduğunu fark ettiklerinde ise yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar.


23

Piyanist (2002) – IMDb 8,5

Polonya’nın geleceği en parlak piyanistlerinden olan Wladyslaw Szpilman’ın anlatıldığı filmin konusu şöyle; Szpilman 27 yaşındayken savaş başlar. Tüm diğer Yahudiler gibi Scpilman’da ailesiyle birlikte evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüş ve burada kötü tipteki adamların takıldığı barlarda piyano çalmaya başlamıştır. Bardaki adamlardan birisi ise Szpilman ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarır. Bir Alman subayı sayesinde Szpilman bu acımasız savaşta hayatta kalmayı başarır.


22

Can Dostum (2011) – IMDb 8,5

Film, zengin aristokrat Philippe’nin geçirdiği bir kaza sonrası felç kalması nedeniyle cezaevinden çıkan Driss’i bakıcı olarak işe almasını konu almaktadır. Philippe’nin çevresinde herkes Driss’in bakıcı olarak çalışmak için uygun olmadığını düşünmesine rağmen Phihippe bu sözlere kulak asmayarak ona bir şans verir. Hiçbir ortak noktaları olmamasına rağmen ikili gün geçtikçe birbirlerine bağlanır ve aralarında muhteşem bir dostluk oluşur.


21

Geçmişin Gölgesinde (1998) – IMDb 8,5

Geçmişin Gölgesinde, babası zenciler tarafından öldürülen Neo-Nazi Derek Vinyard’ın hikayesini konu alıyor. Babası uyuşturucu satıcısı bir zenci tarafından öldürülen Derek, faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelir. Bir gün arabısını çalmaya çalışan zencileri öldüren Derek, hapse girer. Hapiste kaldığı süre içinde geçmiş yaşantısını ve yaptıklarını sorgulayan Derek yaptığı hatalardan pişmanlık duyarak hapisten bambaşka biri olarak çıkar. Kardeşi Danny de Derek’in önceki hali gibi ırkçı fikirlere sahiptir. Derek, kardeşi Danny’ye doğru yolu göstermeye çalışacak ve onu yanlış yoldan döndürmek için elinden geleni yapacaktır.


20

Yeşil Yol (1999) – IMDb 8,5

Bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun hikayesinin anlatıldığı Yeşil Yol filminin konusu özetle şöyle; Gardiyan Paul Edgecomb’un görevi, idam kararı verilen mahkumlar elektrikli sandalyenin bulunduğu odaya gidene kadar onlara bir mil uzunluğundaki yeşil yolda refakat etmesi yani onları nakletmesidir. Bir gün Paul, John Coffey isimli iri yarı korkutucu bir mahkumla tanışır. John, ürkütücü görüntüsünün altında oldukça saf bir ruhu olan iyi bir insandır, ayrıca doğa üstü güçlere sahiptir. Paul, John’la yakınlaştıkça mucizelere inanmaya başlayacaktır.


19

Yıldızlararası (2014) – IMDb 8,5

Aşırı kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle bir çok tehlikenin yaşandığı yakın gelecekte Cooper mısır çiftçiliği yaparak hayatta kalmaktadır. Çiftçi gibi görünse de Cooper’ın teknik bilgi ve becerisi oldukça yüksektir. Cooper’ın 10 yaşındaki kızı da kendisi gibi yüksek bir zekaya sahiptir ve teknik konularda oldukça becerilidir. Yeni keşfedilen bir solucandeliği, kuraklığın ve iklim değişikliğin pençesinde kıvranan dünya için yeni bir umut olur. Geçmişte bilim insanı olarak görev yapan Cooper’a da solucandeliğini kullanarak yeni galaksiler ve yaşanabilecek gezegenler bulmak isteyen ekipte görev verilir.


18

Leon (1994) – IMDb 8,5

Masum bir kızla kiralık bir katilin hikayesinin anlatıldığı Leon filminin konusu şöyle; 12 yaşındaki Mathilda, babasının uyuşturucu işlerine bulaması nedeniyle tüm ailesinin katledilmesinden alışveriş merkezinde olması nedeniyle kurtulmuş ve bir daireye saklanmıştır. Saklandığı daire ise soğukkanlı bir katil olan Leon’un kaldığı dairedir. Leon, gün geçtikçe Mathilda’ya karşı sevgi beslemeye ve onu koruyup kollamaya başlar.

17

Er Ryan’i Kurtarmak (1998) – 8,5

Film, bir annenin 2’nci dünya savaşı yıllarında 4 çocuğundan 3’ünün ölüm haberini aldıktan sonra geriye kalan son oğlunun yaşadığını duymak istemesi üzerine ABD ordusunun başlattığı operasyonu konu almaktadır. Başkan’ın er James Ryan’ın kurtarılması emri vermesi üzerine 8 kişilik askeri ekip her yerde ona ait izler aramaya başlar. Tek bir adamın hayatını kurtarmak için çalışan ekibin hayatı bir çok kez tehlikeye girer ve ekibin başındaki Yüzbaşı John miller görevin doğruluğunu sorgulamaya başlar.


16

Ruhların Kaçışı (2001) – IMDb 8,5

Japon animasyon üstadlarından Hayao Miyazaki’nin en değerli eserlerinden olan Ruhların Kaçışı’nın konusu şöyle; Babasının işi nedeniyle başka bir şehre taşınmak zorunda kalan 10 yaşındaki Chihiro ve ailesi, yolculuk esnasında yemek için bir kasabada mola verir. Chihiro’nun anne ve babası buradaki yemekleri yedikten sonra domuza dönüşür ve küçük kız yardım etmek istediğinde her yeri hayaletler sarar. Hayatta kalmak için hayaletlerin kaldığı otele kabul edilmek zorunda olan Chihiro hem hayaletlerin gizemini çözmeye çalışacak hem de burada tanıştığı Haku ile aşkın büyüsüne keşfedecektir.

Ruhların Kaçışı, 52’nci Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne, 75’inci Akademi Ödüllerinde ise En İyi Animasyon dalında Oscar’a layık görüldü.


15

Olağan Şüpheliler (1995) – IMDb 8,6

Polisin San Pedro’da patlayan bir teknede 27 kişinin cesedi ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası bulmasının ardından olayı araştıran Ajan David Kujan, 5’i de birbirinden yetenekli sabıkalıların olayla bağlantısı olduğunu düşünmektedir. Olaydan kurtulan 2 kişiden biri vücudu yanıklarla dolu Macar terörist, diğeri ise Verbanl Kint isimli bir tetikçidir. Kint polis merkezindeki sorgusunda 6 hafta önce başlayan olayları ve suçluların nasıl bir araya geldiğini anlatır.


14

Hayat Güzeldir (1997) – IMDb 8,6

İtalya’da 1930’lu yıllarda Yahudi kitapçı Guido öğretmen Dora’ya aşık olur ve tüm engellere rağmen evlenir. Bir de çocuk sahibi olan aile mutlu mesut yaşarken savaş başlar ve Alman güçleri şehri istila eder. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olduğunu söyleyerek bu şekilde davranmaya başlar.

Film Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik olmak üzere 3 dalda Oscar’a layık görülmüştür.


13

Yedi (1995) – IMDb 8,6

Yedi Filmi’nde, seri katilin peşine düşen cinayet masasında çalışan 2 dedektifin hikayesini anlatılıyor. Katil, cinayetlerin tamamını Hristiyanlığa göre 7 günah olarak adlandırılan tembellik, oburluk, kıskançlık, şehvet, yıkıcılık, açgözlülük ve gururu temizlemek için işlemektedir. Dedektifler de kendisini tanrının görevlisi olarak nitelendiren bu katili yakalamak için peşine düşmektedir.


12

Tanrı Kent (2002) – IMDb 8,6

Tanrıkent Filmi’nde, Rio De Janeiro’da 1980’lerde şiddet dolu arka sokaklarda yaşayan 2 arkadaşın hikayesi anlatılıyor. Suç dünyasında yer almak için gerekli becerilere düşünce yapısına sahip olmayan Rocket, fotoğrafçı olmak istemektedir ancak fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Diğer çocuk Ze ise suçluların özelliklerini taşır; hırslı ve oldukça acımasızdır. Küçük yaşta bir genelev soygununda ise öldürmenin tadını alır ve gün geçtikçe öldürmekten daha fazla zevk almaya başlar. 1980’lerde ise Tanrıkent’te çetelerarası savaşlar başlar ve yeni kuşak çeteler eski kuşak çetelerin yerini almaya çalışır. Artık bir fotoğraf makinesine sahip olan Rocket ise tüm bu katliamı fotoğraflayarak belgeler.


11

Matrix (1999) – IMDb 8,6

Gündüzleri bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, akşamları ise Neo takma adında usta bir hackerdir. Neo bir gece kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel bir kadınla yani Trinity’le tanışır. Trinty Neo’yu Morpheus’un yanına götürecek ve Neo Matrix’le ilgili her şeyi ondan öğrenecektir.


10

Yüzüklerin Efendisi: İki kule (2002) – IMDb 8,7

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin 2’nci filmi olan İki Kule’de, yollarını kaybetmiş olan Frodo ile Sam’in Gollum’la tanışarak onu kılavuz olarak yanlarına alırlar ve Mordor’un kara kapılarına doğru yola çıkarlar. Sam Gollum’a hiçbir zaman güvenmezken Frodo ise kendisi gibi yüzüğü taşıyan Gollum’a karşı acıma duygusuyla yaklaşır. Gollum ise Gollumluğu’nu yaparak yüzüğü almak için gruba ihanet eder. Öte yandan 9 kişilik yüzük kardeşliği grubunun diğer üyeleri ise kendilerine çizilen yoldan gitmeye devam ederler.


9

Başlangıç (2010) – IMDb 8,7

Uzmanlık alanı zihnin en savunmasız anı olan rüya görme anında bilinçaltının derinliklerine inerek değerli sırları oradan almak olan Dom Cobb, bu özelliği nedeniyle çok aranan bir kişi olmuştur. Dom, seçtiği hayat tarzı nedeniyle uluslararası bir kaçak haline gelmiştir. Dom’a bu durumdan kurtulmak için bir şans yani bir iş verilir ve daha öncekilerin aksine bir fikri çalmak değil, bilinçaltına yerleştirilmesi istenir.


8

Forrest Gump (1994) – IMDb 8,7

Zeka seviyesi 75 olan düşük I.Q.’lu Forrest Gump, devlet okullarına bile girmekte zorlanır. Ancak Forrest zekasının aksine fiziksel olarak son derece sağlamdır. Jenny isimli bir kadına da aşık olan Forrest zamanla Elvis Presley, Kennedy ve Nixon gibi kişilerle de şans eseri tanışır. Forrest tesadüfen Vietnam savaşı ve ABD’nin yakın tarihinin önemli olaylarında rol alır.


7

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) – IMDb 8,8

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk filmi olan Yüzük Kardeşliği’nde, eski çağlarda elf demirciler tarafından yapılan güç yüzüklerini konu almaktadır. Karanlıkların Efendisi Sauron yüzükleri kendi gücüyle etkilemiş ve tüm yüzüklere hükmeden yeni bir yüzük yapmıştır. Yüzyıllar sonra güç yüzüğü bir Hobbit olan Frodo’nun eline geçmiştir. Ancak yüzüğün, dövüldüğü yer olan Mordor’da bulunan Hüküm Dağı’nın içindeki lavlara atılarak yok edilmesi gerekmektedir. Bu yolculukta ise Frodo’ya kendisi gibi hobitler, büyücü, insan, elf ve bir cüce yoldaşlık edecektir.


6

Dövüş Kulübü (1999) – IMDb 8,8

Sıradan bir hayat yaşayan Jack sigorta memurudur ve uykusuzluk olarak bilinen ‘insomnia’ isimli hastalıktan muzdariptir. Psikolojik sorunlarından kurtulabilmek için ise grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler sırasında Marla adında bir kızla, daha sonra ise ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan Tyler Durden isimli bir adamla tanışır. Tyler, Jack’i hakkında asla konuşulmaması gereken bir organizasyonla yani Dövüş Kulübüyle tanıştırır. Dövüş Kulübü’nün birinci kuralı asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma, ikinci kuralı ise asla ve asla Dövüş Kulübü hakkında konuşmadır.


5

Ucuz Roman (1994) – IMDb 8,9

Honey ve Bunny birbirine aşık küçük çapta soygunculardır.  Vincent Vega ve Jules ise büyük bir mafya babası adına çalışan tecrübeli 2 gangsterdir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek başına gelebileceklerden korunmak için şehirden kaçar. Kadir bu birbirinden farklı insanları bir araya getirecek ve olaylar başlayacaktır.


4

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) – IMDb 8,9

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son filmi olan Kralın Dönüşü, güç yüzüğünün yok edilmesini ve Sauron’un uşaklarına karşı verilen mücadeleyi konu ediyor. Frodo, Sam’le birlikte güç yüzüğünü yok etmek için Hüküm Dağı’na doğru yolculuğuna devam ederken Aragorn ise kendi ırkının çağrısına cevap vererek insanların kralı olmak için öne çıkar. Gondor’da yaşanan büyük savaşta ise At Yurdu Rohan da insanların safına katılır. Güç yüzüğünün yok edilmesi ve Gondor’daki büyük savaşın anlatıldığı Kralın Dönüşü, hikayesinin yanı sıra görsel efektleriyle de muazzam bir başyapıt.


3

Schindler’in Listesi (1993) – IMDb 8,9

Film, 2’nici Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanya’sında Oskar Schindler isimli girişimci bir Alman’ın Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarması konu alınıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş, 7 dalda da ödül kazanmıştır.


2

Kara Şövalye (2008) – IMDb 9,0

Joker’in ortaya çıkmasıyla iyice suça bulanan Gotham sokaklarında suçlularla mücadele eden Batman Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent ile işbirliği yapar. İşbirliği oldukça etkili olmaktadır ancak Joker yapılan bu işbirliğini bozacaktır. Adeta bir suç dehası olan Joker Gotham’ı tekrar eski karanlık günlerine sürüklemektedir. Batman ise hem Joker’le mücadele edecek hem de kendi varlığını sorgulayacaktır.


1

Esaretin Bedeli (1994) – IMDb 9,2

Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan müebbet hapse mahkum edilen genç ve başarılı bankacı Andy Dufrense, Shawshank hapishanesine gönderilir. Dayak, işkence ve tecavüz gibi her türlü olayın yaşandığı hapishane Andy, iyimserliğini ve hayata bağlılığını kaybetmez. Çevresindeki insanları da bu özelliğiyle yavaş yavaş etkilemeye başlayarak mahkumları cezaevi şartlarında bile özgür bir yaşam olduğuna inandırır.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin