Film, dizi ve belgesellerin yanı sıra aktör ve aktrislerle ilgili bilgilen barındıran otorite site IMDb’nin verilerine göre 2019 Eylül ayının en popüler bilim kurgu dizilerini sizler için listeledik. Yabancı dizi izlemeyi seviyorsanız ve listemizdeki dizilerden izlemediğiniz varsa vakit kaybetmeden izlemenizi tavsiye ederiz.

Sıralama IMDb puanı en düşükten en yükseğe doğru yapılmıştır.

47Supergirl

Yapım Yılı: 2019- devam ediyor

IMDb Puanı:  6.4

Supergirl Konusu: Superman’in kuzeni olan Kara Zor-El’i anlatan dizi. Krypton gezegenindeki felaketin ardından Dünya’ya kaçan Kara, farklı bir kimlikle yaşayıp 24 yaşında güçlerini kabul ediyor ve süper kahramana dönüşüyor.


46DC’s Legends of Tomorrow

Yapım Yılı: 2016- devam ediyor

IMDb Puanı:  6.8

DC’s Legends of Tomorrow Konusu: Dizi tek bir süper kahramanın değil, birçok süper kahramanın hikayesini anlatıyor.


45Fear The Walking Dead

Yapım Yılı: 2015- devam ediyor

IMDb Puanı:  6.9

Fear The Walking Dead Konusu: The Walking Dead ile aynı evrende geçen Fear The Walking Dead’de zombilerin bastığı dünyada hayatta kalmayı başaran farklı karakterlerin yaşam mücadelesini konu alıyor.


44Killjoys

IMDb Puanı:  7.2

Yapım Yılı: 2015- devam ediyor

Killjoys Konusu: Dizide, galaksilerin arasındaki savaşlarda tarafsız kalan 3 kelle avcısının, savaş esnasında sivillere zarar veren suçluları yakalamaya çalışması konu ediliyor.


43Luchshe, chem lyudi

IMDb Puanı:  7.3

Yapım Yılı: 2018- 2019

Luchshe, chem lyudi Konusu: Yakın gelecekte geçen ve yaşamın önemli bir parçası haline gelen robotlar sürücü, güvenlik görevlisi, sevgili ve çocuk yetiştirme gibi pek çok konuda kullanılmaktadır. Robotlarla yaşamayı reddeden bir grup isyancı ise makinelere karşı savaşta insan kanı dökmeye de hazır.


42Smallville

Yapım Yılı: 2001- 2011

IMDb Puanı:  7.4

Smallville Konusu: Bugüne kadar bir çok filmi yapılan Superman’in gençlik yıllarını anlatan dizi. Dizide Clark Kent’in büyüdüğü kasaba olan Smalville’de gençlerin ilişkileri, dostlukları, fedakarlıkları anlatılıyor.


41Star Trek: Discovery

Yapım Yılı: 2017- devam ediyor

IMDb Puanı:  7.4

Star Trek: Discovery Konusu: Dizide orijinal Star Trek’in 10 yıl öncesinde USS Discovery mürettebatının yeni dünyalar ve uygarlıklar keşfetmesi konu alınıyor.


40Agents of S.H.I.E.L.D.

Yapım Yılı: 2013- devam ediyor

IMDb Puanı:  7.5

Agents of S.H.I.E.L.D. Konusu: Marvel evreninde geçen dizide Avengers filminden tanıdığımız Ajan Coulson’un doğaüstü olaylara ve tehditlere karşı dünyayı kurtarmak için kurduğu ekibin maceraları anlatılıyor.


39Glitch

Yapım Yılı: 2015- devam ediyor

IMDb Puanı:  7.5

Glitch Konusu: Dizide küçük bir kasabada polis memuru ile doktorun, farklı zamanlarda ölen 7 kişinin açıklanamaz şekilde sapasağlam mezarlarından kalkmasının gizemini araştırması anlatılıyor.


38Arrow

Yapım Yılı: 2012- devam ediyor

IMDb Puanı:  7.6

Arrow Konusu: Dizide babasıyla çıktığı deniz yolculuğunda öldüğü düşünülen Oliver’in 5 yılın ardından evine başka bir adam olarak dönmesi ve suçlularla mücadele etmesi anlatılıyor.


37Castle Rock

Yapım Yılı: 2018- devam ediyor

IMDb Puanı:  7.7

Castle Rock Konusu: 1991 yılının kış ayında günlerdir kayıp olan Henry isimli çocuk bir anda sapasağlam ortaya çıkar. Bunca zamandır nerede olduğunu ve ne yaptığını kendisi de hatırlamaz. 2018’de ise büyüyerek kasabadan çoktan ayrılmış olan Henry, Castle Rock’ta bulunan hapishanedeki bir hücrede kalan ve kendi ismini bile hatırlamayan birinin Henry’nin adını söylemesi  üzerine kasabaya geri çağrılır.


36The 100

Yapım Yılı: 2014- devam ediyor

IMDb Puanı:  7.7

The 100 Konusu: Nükleer savaş nedeniyle dünya yok olmuş ve insanlar yok oluş öncesi uzay gemileriyle uzaya yolculuğa çıkmıştır. Geçen 97 yılın ardından uzay gemisinin ömrünü tamamlaması nedeniyle geri dönerek dünyanın yaşanır bir yer haline gelip gelmediğini anlamak ve keşif için 100 genci dünyaya gönderirler.


35Star Trek: Voyager

Yapım Yılı: 1995- 2001

IMDb Puanı:  7.8

Star Trek: Voyager Konusu: Dünyadan 70 bin ışık yılı uzaklıkta USS Voyager kaybolmuş ve 70 yıl sürecek bir geri dönüş yolculuğu ile karşı karşıyadır. Mürettebat hem yaşanan teknik zorlukları hem de kendi aralarında çatışmaları yenmek zorundadır.


34The Flash

Yapım Yılı: 2014- devam ediyor

IMDb Puanı:  7.8

The Flash Konusu: Barry Allen, Central City Polis Birimi’nde çalışan bir adli laboratuvar asistanıdır. Yağmurlu bir günde ofiste çalıştığı anda bir yıldırım kazası yaşayarak hastaneye kaldırılır. Barry, uyandığında süper hıza sahip birine dönüşmüştür ve kısa süre sonra Flash kimliğine bürünerek suçlularla mücadele etmeye başlar.


33Gotham

Yapım Yılı: 2014- 2019

IMDb Puanı:  7.8

Gotham Konusu: Batman’in şehri olarak bilinen Gotham’ın, Batman’den öncesinin anlatıldığı dizi. Dizide polis departmanında çalışan James Gordon hem Bruce’un Batman’e dönüşme yolculuğuna eşlik eder hem de şehirdeki kötülerle mücadele eder. Dizide ayrıca penguen, kedi kadın, bilmececi ve zehirli sarmaşık gibi Batman evreninde yer alan ünlü karakterlerin gençlik halleri de görülüyor.


32The OA

Yapım Yılı: 2016- 2019

IMDb Puanı:  7.8

The OA Konusu: Dizide bundan 7 yıl önce kaybolan görme özürlü Praire Johnson’un yıllar sonra güzleri düzelmiş şekilde ortaya çıkması ve bunun ardındaki gizemli hikaye anlatılıyor.


31Star Trek: Deep Space Nine

Yapım Yılı: 1993- 1999

IMDb Puanı:  7.9

Star Trek: Deep Space Nine Konusu: Dizi, bir yıldızgemisinde geçmeyen ilk Star Trek dizisidir. Dizide Bajor gezegeninin yörüngesinde bulunan derin Uzay 9 isimli istasyonda geçen olayları konu ediliyor.


30The Orville

Yapım Yılı: 2017- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.0

The Orville Konusu: Günümüzden 300 yıl sonrasının anlatıldığı dizide dünyanın yıldızlararası filosunda yer alan ve çok da iyi olamayan araştırma gemisi U.S.S. Orville’in maceraları konu ediliyor.


29The Umbrella Academy

Yapım Yılı: 2019- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.0

The Umbrella Academy Konusu: Dizide Dizide, Umbrella Academy olarak bilinen süper kahramanların olduğu bir akademide birbirleriyle pek anlaşamayan bir ailenin hikayesi anlatılıyor. 


28Titans

Yapım Yılı: 2018- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.0

Titans Konusu: Dizide Titanlar Grubu olarak isimlendirilen bazı sorunlu genç kahramanların hikayeleri anlatılıyor.


27Jessica Jones

Yapım Yılı: 2015- 2019

IMDb Puanı:  8.0

Jessica Jones Konusu: Dizide yaşanan bir kaza sonucu kimyasal bir maddeye maruz kalması nedeniyle insanüstü bir güce ve dirence ve ses hızına yakın uçma yeteneğine sahip olan Jessica Jones’un maceraları anlatılıyor.


26Doom Patrol

Yapım Yılı: 2019- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.1

Doom Patrol Konusu: Dizide kendilerine insanüstü yetenekler kazandıran korkunç kazalar geçiren Robotman, Negative Man, Elasti-Girl, Crazy Jane ve Doktor Niles Caulder’ın bir araya gelmesi ve maceraları anlatılıyor.


25Fremvandrerne

Yapım Yılı: 2019- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.1

Fremvandrerne Konusu: Dizide Oslo’da gizemli şekilde ortaya çıkan ve geçmişten geldiğini söyleyen 2 sığınmacının hikayesi anlatılıyor.


24Altered Carbon

Yapım Yılı: 2018- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.1

Altered Carbon Konusu: İnsanların karakter ve ruhlarını yeni bedenlere transfer edebildikleri bir evrende geçen dizide Takeshi Kovacs isimli yıldızlararı savaşçının Laurens Bancroftm isimli varlıklı bir adam tarafından kiralanması ve zorlu bir cinayeti çözmesinin istenmesi anlatılıyor.


23The Man in the High Castle

Yapım Yılı: 2015- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.1

The Man in the High Castle Konusu: Dizide nazilerin 2’nci Dünya Savaşı’nı kazındıkları varsayımından yola çıkılarak Kuzey Amerika’nın şuan ne halde olacağı anlatılıyor.


22Star Trek

Yapım Yılı: 1966- 1969

IMDb Puanı:  8.3

Star Trek Konusu: Star Trek ismiyle anılan dizilerin ilk orijinal dizisidir. Dizide 23’üncü yüzyılda Birleşik Gezegenler Federasyonu tarafından inşa edilen bir uzay arama gemisi olan USS Enterprise gemisinde Kaptan Kirk ve mürettebatının yeni dünyalar ve uygarlıklar keşfetmesi anlatılıyor.


21Legion

Yapım Yılı: 2017- 2019

IMDb Puanı:  8.3

Legion Konusu: X-Men evreninde geçen dizide çocukluğunda şizofreni teşhisi konan ve hayatını hastanede geçiren 30’lu yaşlardaki David Haller’in tanıştığı diğer mutantlarla birlikte hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.


20Lost

Yapım Yılı: 2004- 2010

IMDb Puanı:  8.3

Lost Konusu: Dizide okyanus üzerinden geçerken manyetik bir alana kapılarak adaya düşen uçakta sağ kalanların hikayesi anlatılıyor. Tropik bir ada gibi görünen bu kara parçası aslında çeşitli gizemli olayların yaşandığı ve her karakteri farklı şekilde etkileyen bir yerdir.


19Person of Interest

Yapım Yılı: 2011- 2016

IMDb Puanı:  8.4

Person of Interest Konusu: Dizide bir milyonerin eski bir CIA ajanıyla bir araya gelerek işlenmesi muhtemel suçları, üst düzey teknoloji kullanarak yaşanmadan önlemeye çalışması anlatılıyor.


18The Expanse

Yapım Yılı: 2015- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.4

The Expanse Konusu: Günümüzden 200 yıl sonrasının anlatıldığı dizide dedektif Miller, zengin bir ailenin kayıp kızını bulmak için bir uzay gemisi kaptanıyla işbirliği yapar. Miller, olayı araştırdıkça ve ipuçları buldukça insanlık tarihinin en büyük komplolarından biri ile karşı karşıya olduklarını anlar.


17Fringe

Yapım Yılı: 2008- 2013

IMDb Puanı:  8.4

Fringe Konusu: Dizide eskiden hükümetin gizli deneyleri için çalışan ancak 17 yıl boyunca bir akıl hastanesinde bulunan Walter Bishop’un geleneksel bilimin açıklayamadığı vakaları içinde oğlunun da bulunduğu bir ekiple birlikte çözmesi konu alınıyor.


16The Handmaid’s Tale

Yapım Yılı: 2017- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.5

The Handmaid’s Tale Konusu: Gilead isimli bir toplumda geçen dizide nüfus düşüşü yaşandığı için kadınlar devletin malı olarak kabul ediliyor. Toplumun yeniden çoğalması için üreme hizmetine zorlanan Offred, bu acımasız koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor.


15Love, Death & Robots

Yapım Yılı: 2019- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.6

Love, Death & Robots Konusu: Animasyon türündeki dizi 18 kısa öyküden oluşuyor. Her bölümde farklı bir konunun ele alındığı dizi, bilim kurgudan komediye, fantezide korkuya kadar birbirinden farklı türleri kapsıyor. 


14The Punisher

Yapım Yılı: 2017-2019

IMDb Puanı:  8.6

The Punisher Konusu: Dizide öldürülen karısı ve çocuklarının intikamını almak isteyen Frank Castle’ın New York’un yeraltı dünyasına karşı verdiği amansız mücadele anlatılıyor.


13Daredevil

Yapım Yılı: 2015- 2018

IMDb Puanı:  8.6

Daredevil Konusu: Dizide görme engelli avukat Matt Murdock’ın diğer duyularını kullanarak masumları koruması, suçlularla ise savaşması anlatılıyor.


12Star Trek: The Next Generation

Yapım Yılı: 1987- 1994

IMDb Puanı:  8.6

Star Trek: The Next Generation Konusu: Orijinal seriden 100 yıl sonra geçen dizide yine Atılgan isminde ama daha yeni ve gelişmiş gemi bir gemi olan Atılgan-D’de Kaptan Jean Luc Picard ve mürettebatının maceraları anlatılıyor.


11Doctor Who

Yapım Yılı: 2005- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.6

Doctor Who Konusu: Dizi, galaksiler arası kötülerle savaşan ve kendisini Doctor Who diyen adamın etrafında şekilleniyor. Doctor Who yardımcısıyla birlikte sıradan bir polis kulübesine girip zaman ve mekanlar arası yolculuklara çıkabiliyor.


10The X Files

Yapım Yılı: 1993- 2018

IMDb Puanı:  8.6

The X Files Konusu: Dizide FBI ajanları Fox Mulder ve Dana Scully’nin garip ve açıklanmayan olayları araştırması anlatılıyor.


9Young Justice

Yapım Yılı: 2010- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.7

Young Justice Konusu: Dizide Robin, Superboy, Miss Martian, Kid Flash, Artemis, Aqualad gibi genç süper kahramanlardan oluşan birliğin maceraları anlatılıyor.


8Dark

Yapım Yılı: 2017- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.7

Dark Konusu: Dizide Winden isimli kasabada yaşayan insanların 33 yılda bir kendini tekrar etmesi, zaman içinde gelgitlerin yaşanması ve zaman makinesiyle geçmişe ve geleceğe gidilmesi anlatılıyor.


7Westworld

Yapım Yılı: 2016- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.8

Westworld Konusu: Dizide zengin kesime hitap eden ve içinde yapay zekaların yani robotların kullanıldığı vahşi batı temalı bir eğlence parkında geçen olaylar anlatılıyor.


6Stranger Things

Yapım Yılı: 2016- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.8

Stranger Things Konusu: Dizi 1980’lerin başında Indiana’daki Hawkins isimli kasabada geçmektedir. Kasabada bulunan Ulusal Laboratuvar görünen yüzünde Enerji Bakanlığı için bilimsel araştırma yapmaktadır ancak gizlice paranormal ve doğaüstü alanlarda insanların üzerinde deneyler yapmaktadır. Laboratuvarda yanlışlıkla alternatif evrene açılan bir portal yaratırlar.


5The Dark Crystal: Age of Resistance

Yapım Yılı: 2019- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.8

The Dark Crystal: Age of Resistance Konusu: Gefling kahramanlarının maceralarını konu edinen dizide Skeksis gücünün arkasındaki korkunç gerçeği keşfeden bu kahramanlar dünyayı kurtarmak için önemli bir yolculuğa çıkar.


4The Boys

Yapım Yılı: 2019- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.9

The Boys Konusu: Dizi süper kahramanların güç ve şöhretlerini kötüye kullandığı bir evrende geçiyor.  Kendilerini kanunları korumaya adayan ve The Boys olarak adlandırılan bir grup insan ise bu süper kahramanları ortadan kaldırmak için mücadele verir.


3Black Mirror

Yapım Yılı: 2011- devam ediyor

IMDb Puanı:  8.9

Black Mirror Konusu: Her sezonu 3 bölümden oluşan mini dizinin her bir bölümünde başka bir hikaye anlatılıyor. Her bölümü başka bir yazar yazıyor, oyuncuları da başka. Konusu ise hayatımızı kolaylaştırması beklenen teknolojinin, insanları nasıl avucunun içine aldığı ve sosyal yaşantıyı alt üst ettiği…


2The Mandalorian

Yapım Yılı: 2019- devam ediyor

IMDb Puanı:  9.1

The Mandalorian Konusu: Star Wars evreninin yeni dizisi The Mandalorian’da The First Order adı verilen ‘İlk Düzen’in ortaya çıkışı anlatılıyor. Star Wars evrenini sevenlerin kaçırmaması gereken bir dizi.


1Rick and Morty

Yapım Yılı: 2013- devam ediyor

IMDb Puanı:  9.3

Rick and Morty Konusu: Dizide çılgın bilim adamı Profesör Ricky ve torunu Morty’nin boyutlar arası tuhaf ve tehlikeli yolculuğu anlatılıyor.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin