Anne adaylarının ya da annelerin bir çoğu hangi bebek bezini kullanmaları gerektiği konusunda kararsız kalıp arayışa giriyor. Bebeğe 24 saat süreyle temas eden bebek bezlerinin petrol ve türevi maddeleri içermemesi, sızdırmaması, hava aldırması gibi önemli özelliklerinin olması, tercih konusunda da belirleyici unsurlar oluyor.

Bebek bezleri kullanırken anne adayları ya da annelerin bilmesi gereken en önemli şey ise, her bebeğin cildinin her beze aynı reaksiyonu göstermemesi. Örneğin xxx marka bez bir bebekte pişik yapabilirken, diğer bebek de ise yapmıyor.

Bebek bezi tercih ederken aşağıda sıraladığımız maddelere dikkat etmek gerekiyor.

Emicilik: Bebek bezlerinde emiş hızı çok önemli. Bebeğin çişini yapar yapmaz bezin sıvıyı emip tenle minimum düzeyde temas etmesini sağlaması gerekiyor.

Kuruluk: Çişi emen bezin, sıvıyı dışarıya vermeyerek hapsetmesi ve bebeğin tenine temas ettirmemesi gerekiyor.

Hava aldırması: Bebeğin cildinin herhangi bir tahribata uğramaması için bezin hava aldırması gerekiyor. Hava almayan kısımlarda oluşan nem ve sıcaklık, ciltleri henüz çok hassas olan bebeklerde tahribatlara yol açabilirken, çeşitli bakterilerin üremesine de zemin hazırlayabiliyor.

Doku: Bebeğin hassas olan cildini tahriş etmemesi için bezin dokusunun önemi büyük. Bu nedenle özellikle pamuklu bezlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Hijyen: Bebek bezi tercih ederken kesinlikle kapalı paketlerdeki ürünlere yönelmek gerekiyor. Açıkta satılan ya da paketi zarar görmüş bezlerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Maalesef açık bebek bezlerinin enfeksiyon ve hastalıklara yol açtığı bir çok kez örneklerle yaşandı.

İncelik: Bebeğin rahat edebilmesi için bezin inceliği oldukça önemli bir konu. Çünkü çişle birlikte bezin hacmi daha da arttığı için olağandan kalın bir bez tercih edilirse, çişi emdikten sonra bez iyice kalınlaşarak bebeğin hareketlerini kısıtlayacak ve hareket kabiliyetini azaltacaktır.

Ergonomi: Çiş sızmalarının önüne geçmek ve bebeğin rahat hareket edebilmesi için bezin ergonomik olması oldukça önemli. Burada da dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bebeğin boy ve kilosuna göre bez tercih etmek.

Yan Bantlar: Bezin daha uzun kullanımı için yan bantlar oldukça önemli. Bezin çişli olup olmadığını kontrol etmek için ya da gevşek bağlanan bezi sıkılaştırmak için birkaç kez sökülüp takılan bantların yapıştırma gücünün yüksek olması gerekiyor. Birkaç kez açıp kapatmaya dayanıklı olmayan bezler, kullanım ömrü sona ermeden bu nedenle çöpe atılmak zorunda kalabiliyor.

Bez Numarası Nasıl Seçilir?

Bebeğin kilosu arttıkça kullanacağınız bezin numarası da büyür. Olması gerekenden daha küçük bez kullanmak bebeğinizi sıkmasına, cildini tahriş etmesine neden olabilir. Kullanması gereken numaradan bir büyük numara bez kullanmanız ise çişin dışarıya sızmasına yol açabilir.

Bebeğin kilosu ile kullanacağınız bez arasında ilişki ise şöyle;

KilogramNumara
3 kilograma kadar (yenidoğan ve prematüre) 0 Numara
2- 5 kilogram arası 1 Numara
3- 6 kilogram arası 2 Numara
4- 9 kilogram arası  3 Numara
7- 19 kilogram arası 4 Numara
9- 20 kilogram arası 4+ Numara
11- 25 kilogram arası 5 Numara

Çeşitli kaynakları ince eleyip sık dokuyarak yaptığımız çalışma sonucu ortaya çıkan en iyi bebek bezlerini yukarıdaki bilgiler ışığında sizler için listeledik. Liste alfabetik olarak yapılmıştır.

Not 1: Listede sikayetvar.com’da bebek bezleriyle ilgili yapılmış yorumlara da yer verdik. Bu yorumlara bakarak olumsuz özellikleriyle ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Not 2: Ayrıca Instagram’da bebek ve çocuk ürünleriyle ilgili bilgiler veren @muhendisinoglu hesabında bezlerin içeriğiyle ilgili yapılan araştırma sonuçlarını da yine yazımızda bulabilirsiniz.

1Canbebe Bebek Bezi

Flexfit özelliği sayesinde daha ince bir yapıda üretilmeye başlanan Canbebe bebek bezi ön ve arka bariyer kilit sistemi sayesinde sızıntılara karşı maksimum koruma sağlıyor.

Islaklık göstergesi bulunan bez, göbek oyuntulu tasarımı ile bebeğe rahatlık sağlıyor. Prematüre bebekler için de seçeneği olan Canbebe’nin, sık değiştirilmediğinde içindeki tanecikli yapının dağıldığı ve bebeğin cildine yapıştığı yönünde yorumları bulunuyor. Kullanıcıların bazıları emiciliğin orta seviyede olduğunu ve çiş kokusunu bile dışarıya verdiğini de belirtiyor.

Canbebe’nin resmi sitesinde ürün hakkında verilen bilgiler:

 • Canbebe’de bulunan patentli Flexfit teknolojisi, daha geniş emici tabakaya ve daha fazla süper emici mikro taneciğe sahiptir. Bu sayede bebeğinizin cildinin çok daha uzun süre kuru kaldığını göreceksiniz.
 • Sadece yeni Canbebe’de bulunan patentli ön ve arka bariyerli kilit sistemi, yenilenen yapısı sayesinde sızmalara karşı çok daha iyi koruma sağlıyor.
 • Flexfit teknolojisi sayesinde %21 daha incelen Canbebe bebek bezi şeklini koruyarak daha ince yapısıyla bebeğinize hareket kolaylığı sağlar.

Şikayetvar’daki olumsuz yorumlar:

Canbebe 4 numara bezler çok kötü

Canbebe bezi kalitesizliği

Canbebe bez pişik yara yaptı

Canbebe yandan taşırıyor

Canbebe bez taşırıyor

Canbebe inanılmaz pişik yaptı

Canbebe pişik yapıyor

Canbebe bez sızdırıyor

Mühendisinoğlu incelemesi

Losyon, alkol, parfüm içeriklerini bebek cildinin hassasiyetini ön sırada tutmaları sebebiyle asla kullanmadıklarını belirttiler.

Bunun yanı sıra yeni flexfit denilen sistem ile %21 daha ince bir bez sunduklarını ve ön ve arka bölgede sıvı durdurucu bariyerlerinin bulunduğunu belirttiler.


2Goon Bebek Bezi

Japon üretimi bir bez olan Goon, son dönemde oldukça rağbet gören bir marka. Uygun fiyatlı olmasıyla dikkati çeken bezin kalitesi konusunda da kullanan annelerin yorumları şimdilik olumlu.

Sıvıyı emme kabiliyeti yeterli düzeyde olan bez, sızdırmazlık konusunda da şimdilik olumlu değerlendirmeler alıyor.

Goon’un resmi sitesinde ürün hakkında verilen bilgiler:

 • Büzgülü bel bölgesi
 • Esnek bacak bölgesi
 • Islaklık göstergesi
 • Nefes alan yüzey
 • Pamuksu yumuşaklık
 • Ultra kuruluk

Şikayetvar’daki olumsuz yorumlar:

Goon bebek bezi 1 saat geçmeden sızdırma yapıyor

Goon bebek bezi çok kalitesiz

Goon bebek bezi, külot bez sızdırıyor

Goon bebek bezi sızdırıyor

Goon bebek bezinde kaka sızdırma problemi

Goon bebek bezinde pişik ve sızdırma oldu

Goon bebek bezi premium hem sızdırıyor hem pişik yapıyor

Goon bebek bezi sızdırma problemi

Mühendisinoğlu incelemesi

Losyon içermiyor

Parfüm içermiyor


3Huggies Bebek Bezi

Diğer bebek bezlerine oranla biraz daha kalın bir yapıda olan Huggies bebek bezi, bu olumsuz özelliğine rağmen oldukça fazla tercih edilen bezlerin arısında geliyor.  Quick Dry özelliği sayesinde sıvı kakayı ve çişi hızla emiyor ancak ıslaklık hissi bırakabildiği gelen yorumlar arasında.

Sıvı göstergesi bulunana bez yumuşak bel bandı sayesinde bebeğin rahat hareket etmesini sağlıyor. Mikro gözenekleri ile bebeğin cildinin nefes almasını sağlıyor.  Bez emicilik ve sızdırmazlık konusunda da oldukça iyi.

Huggies’in resmi sitesinde ürün hakkında verilen bilgiler:

 • Bacak oyuntulu özel kesim ile mükemmel uyum sağlar
 • Esnek bel bandı ile mükemmel rahatlık sağlar
 • Quick Dry teknolojisi ile sıvıyı saniyeler içinde hapseder

Şikayetvar’daki olumsuz yorumlar:

Huggies little swimmers sızdırmıyor, akıtıyor

Huggies 4 numaralı bez pişik ve sızdırma yapıyor

Huggies sızdırıyor, bantları kopuyor, pişik yapıyor

Huggies bebeklerimi perişan etti

Huggies şişme yapıyor

Huggies şişen bez

Huggies bezde tanecikler dökülüyor

Huggies pişik yaptı ve pis kokuyor

Mühendisinoğlu incelemesi

Losyon içermiyor.

Alkol ve parfüm içermiyor.


4Komili Bebek Bezi

Yüzde 100 zeytinyağlı kremli bir yapısı olan Komili bebek bezi diğer bezlere oranla bir miktar kalın. Esnek yan bantlar sayesinde bebeğin rahat hareket etmesini sağlayan bez, göbek oyuntusuyla da bu rahatlığı destekliyor.

Bezi kullanan annelerin bazıları Komili’yi fiyat/performans ürünü olarak değerlendirirken, bazıları ise fazlaca eleştirmiş. Eleştirilerin başında sızdırma ve pişik problemi geliyor.

Komili’nin resmi sitesinde ürün hakkında verilen bilgiler:

 • Komili bebe ürününün en önemli özelliği zeytinyağı özünü barındırıyor olmasıdır. Böylece bebeğinizin altı her zaman kuru kalırken, cildi de her an nemlenme şansına sahip oluyor.
 • Tasarımları bakımından annelerin hiç zorlanmayacağını söylemek gerekiyor. Kolayca değişim sağlanabiliyor.
 • Çok fazla yer kaplayan bir ürün değildir. Bezler oldukça özenli bir şekilde dizilmiştir ve tek tek çekerek kullanmak mümkündür.

Şikayetvar’daki olumsuz yorumlar:

Komili bebek bezi kalitesizliği

Komili bez bantları kopuyor

Komili bez sızdırdı

Komili 4 numara bez kaçırıyor

Komili bez pişik ve sızdırma

Komili bebek bezi sızdırıyor

Komili bez yanlardan kaçırıyor

Komilinin sızdıran bezi

Mühendisinoğlu incelemesi

2 çeşit alkol içeriyor ürün.

Bunun yanı sıra parfüm bulunduran bir ürün


5Molfix Bebek Bezi

Rakiplerine oranla ortalamanın üzerinde fiyata sahip olan Molfix bebek bezi, Prima’dan sonra en fazla tercih edilen ikinci bez olma özelliğine sahip.b

Göbek bağı oyuntusu ve esnek yan bantları sayesinde bebeğin rahat etmesini sağlıyor, ayrıca göbek ve bel çevresinde kızarıklık oluşmasını engelliyor. Bezde renk değiştiren ıslaklık göstergesi de mevcut.

Aloe Vera ve papatya özlü olan ürün, Latex, paraben ve BPA gibi kimyasallar içermiyor. Molfix’in prematüre bebekler için üretim yaptığını da belirtelim.

Molfix’in resmi sitesinde ürün hakkında verilen bilgiler:

 • Daha elastik yan bantlar
 • Sızdırmaz elastik bariyerler
 • Rahat ve esnek orta lastik sistemi
 • 2 katlı emici bölge
 • Renk değiştiren ıslaklık göstergesi
 • Cilde dost
 • Yumuşacık nefes alan iç- dış yüzey
 • Aloe vera ‘ papatya özlü
 • Hipoalerjeniktir & nonilfenol, latex. BPA, klor, paraben içermez

Şikayetvar’daki olumsuz yorumlar:

Molfix yapışkanları hiç iyi değil

Molfix bez sızdırıyor

Molfix 3 numara bez sızdırıyor, hatta hiç emmiyor

Molfix bebek bezi her defasında sızdırıyor

Molfix bezde sızdırma sorunu

Molfix bebek bezi pütür sorunu

Molfix bezin taşırması

Molfix her defasında sızdırıyor

Mühendisinoğlu incelemesi

İçeriğinde losyon bulunmuyor.

Parfüm konusu ise benim en kafamı karıştıran, en ısrarla öğrenmek istediğim bir detay. Çünkü ürün üzerinde Aloe vera ve papatya özlü yazıyor. İlk etapta bunların parfüm olduğunu düşünerek görüştüm firma ile ve bu iki bileşenin de bitkisel özler kullanılarak elde edildiği bilgisini aldık yetkililerden.


6Prima Bebek Bezi

Bebek bezi denildiğinde ülkemizde akla gelen markaların başında yer alıyor. Fiyatı rakiplerine oranla daha yüksek olan prima sızdırmazlık konusunda yoğun reklam kampanyaları yapıyor ancak kullanan anneler aynı fikirde değil.  

İnce tasarımının ön plana çıktığı söylenebilir. Göstergesi sayesinde bez ıslandığında bebeğin altını açmadan çiş miktarı öğrenilebiliyor.

Bel bantlarının kullanımının basit ve lastikli olduğunu da belirtelim.

Prima’nın resmi sitesinde ürün hakkında verilen bilgiler:

 • Bebek bezlerimize aşağıdaki maddeleri eklemiyoruz:
 • Koruyucular. Prima®, bebek bezlerinde koruyucu madde ve ayrıca şu maddeler kullanılmaz: formaldehit veya formaldehit ürünleri; MIT veya CMIT; parabenler; fenoksietanol; kuaterner amonyum bileşikleri (QAC’ler); triklokarban veya triklosan.
 • Bisfenol A (BPA), dioksinler, dağılmış renklendiriciler, elementel klor, etanol, ağır metaller (kurşun ve cıva gibi), organotinler, parabenler, pestisitler, fenol, polivinil klorür (PVC), Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH).
 • Bazen alerjik olabilen doğal lateks ve kauçuk.

Şikayetvar’daki olumsuz yorumlar:

Prima aktif bebek, bebeğimin çişi içinde kaldı

Prime pampers sızdırıyor

Prima bebek bezinde koku

Prima bez sızdırıyor

Prima bez sızdırma yapıyor

Prima pampers serisi 1 ve 2 numara sızdırıyor

Prima yenidoğan sızdırma yapıyor

Prima yenidoğan bebek bezi sürekli sızdırıyor

Mühendisinoğlu incelemesi

Ürün içerisinde losyon içeriği mevcut. Losyon bileşenlerine baktığımızda ürün içerisinde petrol türevi petrolatum ve parafinnium liquidum içeriği görülüyor.

Stearyl alkol. Aslında bilinen bir alkol türevi olmayan, alkol tuzu olan bileşen faydalanılan kaynaklarda olumlu olarak belirtilmekte.


7Sleepy Bebek Bezi

Yerli üretim olan ve saf suyla dokunan Sleepy bebek bezinin 0- 7 arasında değişen boyları bulunuyor. 3 parça halinde tasarlanan cırt cırtlar göbek kısmına baskı yapmayarak bebeğin rahat hareket etmesini sağlıyor.

Islaklık göstergesi de bulunan bezde bebeğin teninin yağlı kalmasını sağlayan losyonlu yüzey, aynı zamanda pişik, tahriş ve alerjiye karşı da koruma sağlıyor.

Zaman zaman sızdırma problemi yaşandığı ve bazı bebeklerde pişiğe neden olduğu belirtiliyor. Ancak ekonomik olması nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor.

Sleepy’nin resmi sitesinde ürün hakkında verilen bilgiler:

 • Saf su ile dokunmuş yumuşacık dış yüzey
 • Doğal bambu özlü gelişmiş emici bölge
 • Kuruluğu artıran organik pamuk lifler
 • Islaklık göstergesi
 • Emici tanecikler
 • Esnek kulaklar
 • Tekstil dokulu ön bant
 • Renklendirici içermeyen iç yüzey

Şikayetvar’daki olumsuz yorumlar:

Sleepy kimyasal kokuyor

Sleepy natural ıslanınca jel benzeri küçük küçük tanecikler…

Sleepy natural ultra hassas bez pişik yapıyor

Sleepy külot bez sızdırma sıkıntısı

Sleepy çok sızdırıyor

Sleepy külot bez sızdırıyor

Sleepy iç lastikleri bebeğimin bacaklarının arasını sıkıyor

Sleepy bebek bezi acayip sızdırıyor

Mühendisinoğlu incelemesi

Tüm dünyadaki sleepy bebek bezleri içeriklerinde; Alkol, parfüm bulunmuyor. Losyon ve krem yapısı da mevcut değil.


8Soffio Bebek Bezi

A101 marketlerine özel bir ürün olan Soffio Bebek bezi, 3’lü cırt cırt sistemi ile sızdırmaya karşı maksimum koruma sağlıyor. Islaklık göstergesi bulunan bezin 1- 6 numara arası seçenekleri bulunuyor.

Fiyatı oldukça ekonomik olan ürünün pişik yapmadığı söylense de bazı kullanıcıların pişik yaptığı ile ilgili eleştirileri mevcut.

A101’in resmi sitesinde ürün hakkında verilen bilgiler:

Maalesef A101’in internet sitesinde Soffio bebek bezinin online satın alınmasıyla ilgili bilgiler mevcut. Bezin içeriği ve özellikleriyle ilgili bilgi verilmemiş.

Şikayetvar’daki olumsuz yorumlar:

Soffio bez yaralı pişik yaptı

Soffio bez pişik ve kızarıklık yapıyor

Soffio bebek bezi sağlık sorunlarına neden oluyor

Soffio bebek bezi kimyasal kokusu ve pişik yapması

Soffio bebek bezi 5 numara sızma ve pişik yaptı

Sofiio bez sızdırma yapıyor

Soffio kalitesiz bebek bezi

Soffio bebek bezi kalitesizliği

Mühendisinoğlu incelemesi

Ürünün losyon içerdiğini görüyoruz. Malesef losyon demek petrokimya ürünü olan likit parafin demek, petrolatum demek ve bazen alkol demek, parfüm demek.

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin